Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Miażdżyca naczyń krwionośnych jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Do chwili obecnej, żadna z metod leczenia nie obejmowała swoim działaniem wyłącznie obszarów dotkniętych chorobą, co ograniczało skuteczność leków oraz narażało na skutki uboczne.  Aby poradzić sobie z tym problemem, grupa naukowców z Uniwersytetu w Genewie, Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie oraz Uniwersytetu Bazylejskiego opracowała prawdziwą „bombę zegarową” – rodzaj terapii precyzyjnej na tyle, aby efekty leczenia dotyczyły jedynie chorych fragmentów.

W Szwajcarii każdego roku, w wyniku choroby układu krążenia wywołanej miażdżycą, umiera ponad 20 000 ludzi (37% wszystkich zgonów). Osoby dotknięte chorobą mogą liczyć na rożne metody leczenia, jednak żaden z leków nie oddziałuje wyłącznie na chore obszary, co często prowadzi do skutków ubocznych.  Zastrzyk dożylny w postaci środka rozszerzającego naczynia krwionośne, takiego jak nitrogliceryna, rozszerza zarówno naczynia dotknięte chorobą jak i pozostałe z tętnic. Może to doprowadzić do spadku ciśnienia, co ograniczyłoby wzrost przepływu krwi wywołanego rozszerzeniem naczyń. Poza tym jest ono wymagane w innych przypadkach, jak np. zawał serca.

Aby zwiększyć skuteczności leczenia miażdżycy oraz ograniczyć skutki uboczne, zespół naukowców opracował pojemniki w skali nano. Ich zawartość, pozwalająca na rozszerzenie naczyń, może zostać uwolniona bezpośrednio na obszarach dotkniętych chorobą.

Choć nie odkryto biomarkera odpowiadającego miażdżycy, to istnieje pewne zjawisko fizyczne – nieodłączne w przypadku zwężenia naczyń krwionośnych – zwane naprężeniem ścinającym. Jest to siła, która oddziałuje równolegle do kierunku przepływu krwi i wynika z jego wahań spowodowanych zwężaniem się tętnicy. Wykorzystując to zjawisko, naukowcy opracowali istną „bombę zegarową” – nanopojemnik, który pod wpływem nacisku naprężenia ścinającego uwalnia zawartość rozszerzającą naczynia.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres