Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Miażdżyca naczyń krwionośnych jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Do chwili obecnej, żadna z metod leczenia nie obejmowała swoim działaniem wyłącznie obszarów dotkniętych chorobą, co ograniczało skuteczność leków oraz narażało na skutki uboczne.  Aby poradzić sobie z tym problemem, grupa naukowców z Uniwersytetu w Genewie, Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie oraz Uniwersytetu Bazylejskiego opracowała prawdziwą „bombę zegarową” – rodzaj terapii precyzyjnej na tyle, aby efekty leczenia dotyczyły jedynie chorych fragmentów.

W Szwajcarii każdego roku, w wyniku choroby układu krążenia wywołanej miażdżycą, umiera ponad 20 000 ludzi (37% wszystkich zgonów). Osoby dotknięte chorobą mogą liczyć na rożne metody leczenia, jednak żaden z leków nie oddziałuje wyłącznie na chore obszary, co często prowadzi do skutków ubocznych.  Zastrzyk dożylny w postaci środka rozszerzającego naczynia krwionośne, takiego jak nitrogliceryna, rozszerza zarówno naczynia dotknięte chorobą jak i pozostałe z tętnic. Może to doprowadzić do spadku ciśnienia, co ograniczyłoby wzrost przepływu krwi wywołanego rozszerzeniem naczyń. Poza tym jest ono wymagane w innych przypadkach, jak np. zawał serca.

Aby zwiększyć skuteczności leczenia miażdżycy oraz ograniczyć skutki uboczne, zespół naukowców opracował pojemniki w skali nano. Ich zawartość, pozwalająca na rozszerzenie naczyń, może zostać uwolniona bezpośrednio na obszarach dotkniętych chorobą.

Choć nie odkryto biomarkera odpowiadającego miażdżycy, to istnieje pewne zjawisko fizyczne – nieodłączne w przypadku zwężenia naczyń krwionośnych – zwane naprężeniem ścinającym. Jest to siła, która oddziałuje równolegle do kierunku przepływu krwi i wynika z jego wahań spowodowanych zwężaniem się tętnicy. Wykorzystując to zjawisko, naukowcy opracowali istną „bombę zegarową” – nanopojemnik, który pod wpływem nacisku naprężenia ścinającego uwalnia zawartość rozszerzającą naczynia.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres