Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Kiedy badacze odkryli, że czujniki pola magnetycznego mogą być produkowane na bazie organicznych materiałów cienkowarstwowych, pojawiła się nadzieja, że zaprowadzi to nas do produkcji tanich czujników, bazujących na elastycznych substratach. Gdyby rzeczywiście udało się je wprowadzić, wtedy stworzyłoby to ogromne możliwości w elektronice konsumenckiej ze względu na ich powszechność.
 
Pojawiło się tylko kilka dużych problemów. Bardzo wąski zakres pola magnetycznego ograniczył działanie tych czujników i trzeba było stale je kalibrować, by skompensować zmiany temperatury i pogorszenie się jakości materiału.
 
Badacze z University of Utah opracowali „spintroniczny” organiczny półprzewodnik cienkowarstwowy, będący tanim czujnikiem pola magnetycznego, który może wykryć pola magnetyczne w zakresie średnich do silnych i w ogóle nie wymaga kalibracji.
 
Ponadto, magnetyczna warstwa czujnikowa, opisana w czerwcu na łamach magazynu Nature Communications, jest odporna na ciepło i uszkodzenia, a także działa w temperaturze pokojowej. Ta cienka warstwa to organiczny polimer półprzewodnikowy o nazwie MEH-PPV.

Christoph Boehme, profesor nadzwyczajny na University of Utah i jeden z autorów magazynu Nature , opisuje tę cienką warstwę na stronie internetowej Institute of Physics’ nanotechweb.org jako pomarańczową „przewodzącą prąd, magnetyczą farbę plastyczną, wykrywającą pole magnetyczne, która jest tania jak barszcz. Pola magnetyczne mierzymy bardzo dokładnie za pomocą kropli farby plastycznej, która kosztuje tyle co odrobina zwykłej farby.”

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres