"Play the music. Od fizyki do muzyki" - nowa multimedialna wystawa w Ogrodach Doświadczeń. Humanitarium
|
Od 19 października br. "Ogrody DoÅ›wiadczeÅ„. Humanitarium" stanÄ… siÄ™ miejscem peÅ‚nym radosnych melodii, w którym tajemnice otaczajÄ…cej nas rzeczywistoÅ›ci bÄ™dzie można odkrywać dziÄ™ki zmysÅ‚owi sÅ‚uchu. Wszystko dziÄ™ki nowej wystawie multimedialnej, która wÅ‚aÅ›nie w tym dniu zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.
Wspólnie odkryjemy Å›wiat muzyki, dowiemy siÄ™ wiele o zjawisku sÅ‚uchu i dźwiÄ™ku, sprawdzimy siÄ™ w roli didżeja, a za pomocÄ… prawdziwego stoÅ‚u mikserskiego poczujemy, jak trudno być kompozytorem.
Ekspozycja „Play the music – od fizyki do muzyki” przyjechaÅ‚a do WrocÅ‚awia z Wielkiej Brytanii i poÅ›wiÄ™cona jest jednemu z piÄ™ciu zmysÅ‚ów czÅ‚owieka – zmysÅ‚owi sÅ‚uchu. Pokażemy, jak zbudowane jest ucho i jak dziÄ™ki jego niezwykÅ‚ym wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciom każdy z nas może siÄ™ zanurzyć w Å›wiecie dźwiÄ™ku i muzyki. To także Å›wietny przewodnik po najwiÄ™kszych przebojach II poÅ‚owy XX w.
DziÄ™ki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy gość bÄ™dzie mógÅ‚ samodzielnie wykreować dźwiÄ™k, przekonać siÄ™ czym tak naprawdÄ™ jest jego czÄ™stotliwość i w jaki sposób z dwóch naÅ‚ożonych na siebie dźwiÄ™ków powstaje trzeci, zupeÅ‚nie nowy. Dowiemy siÄ™ jak niezwykÅ‚ym narzÄ…dem jest ludzkie ucho. Pomoże nam w tym specjalny eksponat – ogromny interaktywny model ucha, pozwalajÄ…cy przeÅ›ledzić od poczÄ…tku do koÅ„ca fascynujÄ…ce zjawisko sÅ‚uchu, poczÄ…wszy od fali dźwiÄ™kowej, docierajÄ…cej do małżowiny usznej, aż po impuls elektryczny w mózgu. Znajdziemy siÄ™ też w prawdziwym studio nagraniowym - miejscu, w którym nie tylko zarejestrujemy dźwiÄ™ki, bÄ™dziemy mogli także do woli z nimi eksperymentować. Za pomocÄ… czteroÅ›ladowej konsolety poczujemy siÄ™ jak prawdziwi reżyserzy dźwiÄ™ku. Zobaczymy także, jak zmieniaÅ‚y siÄ™ noÅ›niki, na których dokonywano nagraÅ„, a także, samodzielnie, nagramy swój gÅ‚os na woskowych cylindrach oraz taÅ›mie magnetycznej.
Ale to nie wszystkie niespodzianki, które przygotowaliÅ›my. Naszych goÅ›ci zaprosimy też na wirtualnÄ… wizytÄ™ w najsÅ‚ynniejszym chyba studiu nagraniowym Å›wiata – Abbey Road Studios. To tu nagrywali swoje niezapomniane pÅ‚yty tak wybitne kapele, jak The Beatles, Pink Floyd, Queen, Sting czy U2. Warto pamiÄ™tać, że studio to sÅ‚użyÅ‚o także takim wykonawcom z nurtu muzyki poważnej, jak Maurizio Pollini, Anne-Sophie Mutter czy Luciano Pavarotti. W trakcie naszej wirtualnej wÄ™drówki zajrzymy w najbardziej niedostÄ™pne zakamarki Abbey Road – na wÅ‚asne oczy bÄ™dziemy mogli zobaczyć, gdzie powstaÅ‚a muzyka, którÄ… od najmÅ‚odszych lat poznajÄ… kolejne pokolenia sÅ‚uchaczy na caÅ‚ym Å›wiecie.
Ponieważ jednÄ… z dewiz ekspozycji jest „Åšpiewać (i grać) każdy może”, jednÄ… z najwiÄ™kszych atrakcji bÄ™dzie próba wÅ‚asnych siÅ‚ w tworzeniu muzyki. Każdy bÄ™dzie mógÅ‚ wcielić siÄ™ w rolÄ™ wokalisty, zagrać stopami na gigantycznym interaktywnym pianinie, a także przez chwilÄ™ być didżejem i zmiksować znane nam wszystkim utwory. Nie lada atrakcjÄ… jest wyjÄ…tkowa „niewidzialna” harfa – podobnÄ… wykorzystywaÅ‚ na swoich koncertach sam Jean Michael Jarre.
Wystawa „Play the music – od fizyki do muzyki” przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, poczÄ…wszy od przedszkolaków, dopiero wkraczajÄ…cych w fascynujÄ…cy Å›wiat dźwiÄ™ków po mÅ‚odzież szkolnÄ…, dla której bÄ™dzie ona Å›wietnÄ… okazjÄ… do poszerzenia wiedzy na temat natury dźwiÄ™ku oraz reguÅ‚ tworzenia muzyki. Zapraszamy także dorosÅ‚ych w sentymentalnÄ… podróżą w czasie do melodii i piosenek mÅ‚odoÅ›ci.
Dla naszych goÅ›ci przygotujemy wiele dodatkowych atrakcji w postaci wystaw tematycznych i specjalnych warsztatów. W tym samym czasie, co inauguracja wystawy gÅ‚ównej, na antresoli „Humanitarium” prezentować bÄ™dziemy wspaniaÅ‚Ä… kolekcjÄ™ maÅ‚ych instrumentów "toy piano".
WystawÄ™ „Play the music – od fizyki do muzyki” bÄ™dzie można zwiedzać w „Humanitarium” od 19 października 2013 r. do koÅ„ca lipca 2014 r.
SzczegóÅ‚owe informacje o samej wystawie i wydarzeniach towarzyszÄ…cych ekspozycji „Play the music – od fizyki do muzyki” dostÄ™pne bÄ™dÄ… naszej stronie internetowej www.humanitarium.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji