"Władcy doliny" - warsztaty o zarządzaniu systemami społeczno -ekologicznymi w EIT+
|
Jak zarządzać systemami społeczno-ekologicznymi? Jak godzić sprzeczne niekiedy interesy, gdy chodzi o wspólne dobro? Odpowiedź na to pytanie przyniosła gra symulacyjna „Władcy Doliny”, zorganizowana w Kampusie Pracze EIT+ przez Departament Klimatu i Energii naszej spółki oraz Centrum Rozwiązań Systemowych (dolnośląskim partnerem Climate-KIC).
Uczestnicy gry „Władcy Doliny” odwiedzili Kampus Pracze w poniedziałek (14 października br.). Zaproszono ich do udziału w specjalnie opracowanej grze symulacyjnej. Jej innowacyjna formuła sprawiła, że każdy z uczestników mógł w praktyczny sposób pozyskać nowe umiejętności z zakresu zarządzania systemami społeczno - ekologicznymi oraz nauczyć się efektywnej współpracy między osobami reprezentującymi różne interesy.
W spotkaniu wzięli udział pracownicy i studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej, przedstawiciele Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość oraz Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Cała rozgrywka prowadzona była przez Centrum Rozwiązań Systemowych, które specjalizuje się w takich warsztatach na poziomie lokalnym, regionalnym i ministerialnym - zarówno w jednostkach publicznych, jak i prywatnych. Dodatkowo, podczas warsztatów jego uczestnikom towarzyszyli doktoranci z University of Nebraska – Lincoln, którzy na koniec dnia podsumowali naszą pracę, a także wskazali rekomendacje dla jeszcze lepszego zarządzania w sytuacjach, które zaistniały podczas rozgrywki i z którymi uczestnicy gry zetkną się w swojej pracy zawodowej.
Uczestnicy gry symulacyjnej dowiedzieli się:
- na czym polega zrównoważony rozwój na przykładzie zarządzania zasobami doliny rzecznej, gdzie interesy prywatne stykają się z interesami publicznymi,
- w jaki sposób negocjować rozwiązania i rozwijane możliwości służące jednocześnie gospodarce, środowisku i społeczeństwu,
- Jak prowadzić konstruktywny dialog, a nawet konstruktywny konflikt, w ramach którego możemy poznać stanowiska, potrzeby, obawy, oczekiwania wszystkich stron biorących udział w danej sytuacji. Takie rozpoznanie zaś pozwoli wynegocjować optymalne rozwiązanie sporu, a także zwiększyć wzrost świadomości wszystkich aktorów sytuacji, oraz budować podstawy do dalszej współpracy.
fot. Przemysław Poloczek.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji