Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Nanoczujnik, który fluoryzuje w obecności komórek nowotworowych

11.06.14

Bioinżynierowie z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie i z Uniwersytetu Montrealu użyli DNA do zbudowania nanoczujnika, który wykrywa i reaguje na zmiany pH spowodowane obecnością komórek nowotworowych. Nanoczujnik, który fluoryzuje przy określonym pH, może posłużyć do dostarczania leków do komórek nowotworowych.

Baterie sodowo-jonowe

06.06.14

Akumulatory sodowo-jonowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla baterii litowo-jonowych głównie ze względu na niższe koszty spowodowane niemal nieograniczonymi zasobami sodu. Akumulatory sodowo-jonowe w przeciwieństwie do swoich kuzynów sodowo- siarkowych mogą być wykonane w podobnej wielkości do akumulatorów litowo-jonowych.

Owoc granatu a akumulator litowo-jonowy

23.05.14

Inspirując się owocem granatu, naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Centrum Liniowego Akceleratora Stanforda udoskonalili akumulator litowo-jonowy. Zbudowali oni anodę, która zawiera nanocząstki krzemu umieszczone w twardej węglowej łusce.

Niezwykłe właściwości nanopowłok lodu spinowego

12.05.14

Cienie powłoki lody spinowego wykazują zaskakujące właściwości, które mogą pomóc w zastosowaniu prądu magnetycznego (ang. magnetricity), odpowiednika elektryczności wykorzystującego energię magnetyczną.

Aktywacja polimerowych nanocząstek za pomocą światła bliskiej podczerwieni

05.05.14

Naukowcy odkryli innowacyjny sposób wykorzystania światła do aktywowania nanocząstek transportujących leki i inne substancje wewnątrz organizmu.

Dostarczanie leków za pomocą grafenowo-polimerowych nanostruktur

11.04.14

Powiększa się zakres zastosowania grafenu. Naukowcy pracują obecnie nad wykorzystaniem tego materiału w metodach dostarczania leków.

Grafenowa rewolucja przemysłowa już za 10 lat

18.12.13

Komisja Europejska ogłosiła, iż zamierza zainwestować 1 miliard euro w badania nad grafenem. Program ten będzie finansowany przez okres 10 lat. Celem tej ogromnej inicjatywy jest doprowadzenie do realnego wykorzystania grafenu na rynku, a nie jak to dotąd miało miejsce jedynie w laboratoriach.

Starożytny rzymski kielich inspiracją dla współczesnych naukowców

18.12.13

1700-letni rzymski kielich zainspirował naukowców z University of Adelaide, którzy poszukują nowych sposobów wykorzystania nanocząstek i ich interakcji ze światłem.

1 2 3 4 5 6

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres