Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Nanostrzykawki - przełom w leczeniu raka mózgu

08.08.12

Naukowcy z instytutu Methodist Neurological Institute i uniwersytetu Rice University opracowali sposób selektywnego pozbywania się komórek nowotworowych w mózgu dzięki zastosowaniu mikroskopijnej strzykawki, która dostarcza kombinacji leków chemioterapeutycznych bezpośrednio do zajętych przez chorobę komórek. Odkrycia opublikowano w kwietniowym wydaniu czasopisma „ACS Nano”, publikowanym przez American Chemical Society.

Nanogąbki do odzyskiwania rozlanych oleistych cieczy

08.08.12

Naukowcy z dwóch uczelni w USA: Rice University i Penn State University odkryli, że dodanie odrobiny boru do węgla podczas tworzenia nanorurek zamienia je w gąbczaste bryły, które mają zdumiewającą zdolność do absorpcji oleistych płynów rozlanych na powierzchni wody, oraz mogą być używane wielokrotnie.

Odporne na leki komórki nowotworowe nie są w stanie przeciwstawić się plazmonicznym nanopęcherzykom

07.08.12

Badania nad wykorzystaniem nanotechnologii w walce z nowotworami rozwijają się w szybkim tempie. Kolejnym pomysłem jest użycie nakierowanych nanocząstek do tworzenia tzw. „nanopęcherzyków” wewnątrz komórek rakowych. Testy laboratoryjne wykazały, że nanopęcherzyki są o wiele skuteczniejsze w zwalczaniu komórek nowotworowych, a co więcej dzięki tej metodzie oszczędza się sąsiednie zdrowe komórki.

Wykrycie bakterii dzięki nanoczujnikowi grafenowemu wytatuowanemu na zębach

07.08.12

Kilka lat temu przeprowadzono badanie w celu opracowania nanomateriału, dzięki któremu leczenie kanałowe może okazać się zbędne. Przyjrzyjmy się więc najnowszej nanotechnologii wykorzystywanej w leczeniu zębów. Technologia, o której mowa to nanoczujnik wykonany z grafenu, który może wykryć bakterie w jamie ustnej, kiedy czujnik jest niejako wytatuowany na naszych zębach. Okazuje się, że nanoczujnik wykrywa bakterię, którą nie jest bakterią Streptococcus mutans, czyli główną przyczyną próchnicy.

Nano-fabryki produkujące białka

07.08.12

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA zaprojektowali cząstki, które potrafią produkować białka, pod wpływem światła ultrafioletowego.

„Plastyczna Farba”: czujnik pola magnetycznego oparty na spintronice wykorzystany w elektronice

06.08.12

Kiedy badacze odkryli, że czujniki pola magnetycznego mogą być produkowane na bazie organicznych materiałów cienkowarstwowych, pojawiła się nadzieja, że zaprowadzi to nas do produkcji tanich czujników, bazujących na elastycznych substratach. Gdyby rzeczywiście udało się je wprowadzić, wtedy stworzyłoby to ogromne możliwości w elektronice konsumenckiej ze względu na ich powszechność.

Nowa metoda mapowania mózgu

06.08.12

Naukowcy w Aalto University w Finlandii opracowali pierwsze na świecie urządzenie do mapowania ludzkiego mózgu, które łączy w sobie funkcje magnetoencefalogramu (MEG) i rezonansu magnetycznego (MRI).

Obecność nanocząstek w żywności i opakowaniach

02.08.12

Nanotechnologia znalazła miejsce w przemyśle żywieniowym. Jakie wynikają z tego korzyści oraz jakie stanowi to niebezpieczeństwo dla konsumentów? W jaki sposób nanocząstki wpływają na opakowania produktów żywieniowych?

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres