Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Nowy papier z grafenu i włókien białkowych

12.11.12

Badacze, pod kierownictwem Raffaele Mezzenga, profesora Food and Soft Materials Science, stworzyli nowy nanokompozyt wykonany z grafenu i włókien białkowych, a mianowicie specjalny papier, który łączy w sobie najlepsze właściwości obu składników.

Mały-Wielki Wkład w Elektronikę

02.11.12

Domieszkowanie polega na dodawaniu niejednorodnych/zanieczyszczonych atomów do półprzewodników tak, aby zapewnić im wolne nośniki do przewodzenia.  Proces ten stał się jednym z  decydujących w mikroelektronice, już w pierwszych etapach rozwoju tej dziedziny.

Nowy plaster poprawia gojenie się ran

29.10.12

Badacze ETH (przyp. tłum. Eidgenössische Technische Hochschule – Politechnika Federalna) w Zurychu z grupy dr. Vartan’a Kurtcuoglu pod kierownictwem prof. Dimos’a Poulikakos opracowali nową metodę, która w szybki i sprawny sposób kieruje fibroblasty tam, gdzie potrzebne są w procesie gojenia, to znaczy od brzegów rany do jej środka. W rezultacie gojenie rany przyspiesza się.

Nanowzniesienia: rzecz o górach i kraterach

19.10.12

Cząstki naładowane elektrycznie są często używane w dziedzinie nanotechnologii jako narzędzia służące modyfikacji powierzchni. Naukowcom z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) oraz TU Vienna nareszcie udało się osiągnąć porozumienie w ważnych kwestiach dotyczących wpływu wysoce naładowanych jonów na powierzchnie.

Kolejne odkrycie - nanocząstki w kontakcie ze skórą

16.10.12

Przez ostanie kilka lat, organizacje NGO, takie jak Friends of the Earth (FoE), wywierają nacisk, aby naukowcy prowadzili badania, które dowiodłyby, iż nanocząstki mogą przenikać prosto przez skórę. Celem tych działań jest głównie moratorium na temat użycia nanomateriałów w filtrach przeciwsłonecznych oraz kosmetykach.

Zapach raka

15.10.12

Zespół chemików pod kierownictwem Vincenta Rotello z Uniwersytetu Massachusetts Amherst, wynalazł szybką i wyjątkowo czułą metodę wykrywania różnych typów przerzutu komórek nowotworowych w tkankach żywych. Metoda ta opiera się na systemie bardzo czułego szyku nanocząstek złota i białek. Swym zastosowaniem przypomina mechanizm działania narządu nosa, identyfikującego i zapamiętującego różne zapachy.

Rtęć w wodzie oraz rybach wykrywana dzięki nanotechnologii

15.10.12

Rtęć utylizowana w rzekach i jeziorach może znaleźć się w wodzie oraz rybach spożywanych przez ludzi. Aby zapobiec chorobom wywołanym przez ten toksyczny metal ciężki naukowcy z Northwestern University oraz Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii opracowali wrażliwy system nanocząstek, który jest w stanie wykryć nawet najniższy poziom metali ciężkich znajdujący się w wodzie i rybach.

Jak posprzątać wyciek ropy naftowej?

08.10.12

Naukowcy z amerykańskiego MIT rozwinęli nową technikę magnetycznego oddzielania ropy od wody, którą można wykorzystać w oczyszczaniu wycieków ropy naftowej. Wierzą oni, że dzięki tej technice zebrana ropa będzie nadawać się do dalszego użytku, co zrekompensuje znaczną część kosztów oczyszczania.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres