Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Elastyczna elektronika rozciąga się o 200 procent!

05.10.12

Nowa technologia elastycznej elektroniki może przetrzeć ścieżkę dla giętkich i rozciągliwych implantów medycznych i sprzętu elektronicznego.

Nowe metody wytwarzania podzespołów dla przemysłów lotniczego i samochodowego

05.10.12

Produkcja solidnych, lekkich i złożonych części dla przemysłów samochodowego i lotniczego ma być tańsza i bardziej precyzyjna dzięki nowej metodzie opracowanej przez inżynierów z University of Exeter. Grupa badawcza opracowała nową metodę wytwarzania trójwymiarowych elementów kompozytowych przez mieszanie kombinacji stosunkowo niedrogich proszków.

Nanowzniesienia: rzecz o górach i kraterach

04.10.12

Cząstki naładowane elektrycznie są często używane w dziedzinie nanotechnologii jako narzędzia służące modyfikacji powierzchni. Naukowcom z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) oraz TU Vienna nareszcie udało się osiągnąć porozumienie w ważnych kwestiach dotyczących wpływu wysoce naładowanych jonów na powierzchnie.

DOPsL - technologia biofabrykacji

02.10.12

Nanoinżynierowie z Uniwersytetu Kalifornia odkryli technologię potrafiącą wytwarzać w zaledwie kilka sekund trójwymiarową mikroskalową strukturę z miękkich biokompatybilnych hydrożeli. Technologia ta prowadzić ma do lepszych systemów badań jak i rozwoju komórek, w tym komórek macierzystych w laboratoriach.

Niewidzialne cząstki plastiku w wodzie morskiej szkodzą zwierzętom wodnym

02.10.12

Unosząca się na powierzchni oceanów „plastikowa zupa” postrzegana jest jako niebezpieczne zjawisko. Drobne cząstki plastiku dostają się do wody, gdy pływające odpadki zaczynają się rozkładać. Podobne cząstki prawdopodobnie są uwalniane z kosmetyków i ubrań podczas prania. Poprzez ścieki i wody gruntowe ostatecznie trafiają do morza.

Technologia nanorzepów sposobem na toksyczne metale

01.10.12

Szwajcarsko-amerykański zespół naukowców pod kierownictwem Francesco Stellacci'ego z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) i Bartosza Grzybowskiego z Uniwersytetu Northwestern opracował prostą i niedrogą technologię nanorzepów - polegającą na wykryciu i schwytaniu toksycznych zanieczyszczeń ze zbiorników wodnych.

Naukowcy projektują nanocząstki dostarczające leki w głąb mózgu

01.10.12

Bio-inżynierom z Johns Hopkins udało się zaprojektować nanocząstki, które są w stanie w sposób bezpieczny i przewidywalny przeniknąć głęboko do mózgu. W ten sposób istnieje duża szansa na opracowanie nowej metody dostarczania leków, dzięki której można skutecznie leczyć raka mózgu i inne dolegliwości związane z mózgiem.

Nowa nieinwazyjna metoda wykrywania stanów zapalnych za pomocą ulegających biodegradacji nanocząstek

28.09.12

Adah Almutairi i jej koledzy z University of California w San Diego stworzyli pierwsze w swoim rodzaju biodegradalne polimerowe nanocząstki (w formie mikroskopijnych kapsułek), które wykazują bardzo dużą wrażliwość na nieznaczną, ale ważną biologicznie, obecność nadtlenku wodoru.

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres