Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Forum współpracy dla rozwoju innowacji w life science

11.09.12

W Krakowie, 17 października 2012 odbędzie się kolejna impreza z cyklu Life Science Open Space 2012 (LSOS 2012). Jest to coroczne wydarzenie poświęcone innowacjom w biotechnologii, medycynie, farmacji, zdrowej żywności oraz innych, należących do obszaru „life science”.

Drukarki 3D jako uniwersalny sprzęt laboratoryjny wykorzystywany w nanotechnologii

10.09.12

Zastanawiając się nad tym, czy drukarki 3D mogą doprowadzić do powstawania nanofabryk, zauważono ostatnio postępy w szybkim drukowaniu skomplikowanych trójwymiarowych obiektów z rozdzielczością do 100 nanometrów. Drukarki trójwymiarowe są zwykle wykorzystywane do drukowania przedmiotów wykonanych ze sztucznego tworzywa. Obecnie, Leroy Cronin, profesor chemii z Glasgow University pracuje nad drukarkami, które będą drukować molekuły – stając się tym samym uniwersalnym sprzętem laboratoryjnym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Wollongong wynaleźli „kuloodporny” grafen

10.09.12

Naukowcy z University Of Wollongong w Australii wykorzystali grafen do wytworzenia nowego materiału kompozytowego, z którego można wyprodukować najtrwalsze znane dziś włókna, mocniejsze nawet od pajęczego jedwabiu i kewlaru!

Mikroprocesory z samogrupujących polimerów

06.09.12

Naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nowy sposób tworzenia złożonych układów przewodów i połączeń w mikroprocesorach przy użyciu samogrupujących się polimerów. Ich praca może przyczynić się do powstania układów pamięciowych oraz innych urządzeń o większej gęstości upakowania elementów.

Nowy biosensor, który potrafi wykryć zawartość mleczanów

04.09.12

Irańscy naukowy z University of Kurdistan dzięki zastosowaniu nanokompozytów wyprodukowali nowy, efektywny biosensor do wykrywania małych zawartości mleczanu w próbkach biologicznych.

Płatki z tlenku cynku a badania nad nanourządzeniami

04.09.12

Chińscy naukowcy opracowali model procesu powstawania nanocząstek tlenku cynku, który pozwala zrozumieć, w jaki sposób tworzą się płatki śniegu, a także daje światło na badania nad nanourządzeniami.

Sztuczny palec

03.09.12

Dotknąć czegoś to zrozumieć to – emocjonalnie i poznawczo. Dotyk to jeden z sześciu zmysłów, którego używamy w codziennym życiu. Wypadki lub choroby mogą go uszkodzić. Zagłębiając się w zagadki dotyku, europejscy badacze pracujący nad projektem NanoBioTact oraz NanoBioTouch opracowali pierwszego, posiadającego zdolność odczuwania sztucznego palca.

Nanobiotechnologia w leczeniu oparzeń

31.08.12

Terapię fotodynamiczną oraz terapię opartą na wykorzystaniu ekstraktów roślinnych u pacjentów z poważnymi ranami oparzeniowymi analizuje zespół kierowany przez dr. Mariusza Grinholca na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres