Już od ponad dekady naukowcy próbują usprawnić baterie na bazie litu poprzez zastąpienie grafitu w anodzie krzemem, który może zmagazynować 10-krotnie większy ładunek. Niestety po kilku cyklach ładowania/rozładowania krzemowa struktura pęka i kruszy się sprawiając, że bateria staje się bezużyteczna.
Zespół pod kierownictwem specjalisty od materiałów Yi Cui ze Stanford University i SLAC National Accelerator Laboratory znalazł rozwiązanie: sprytnie zaprojektowana dwuścienna nanostruktura, który wytrzymuje ponad 6000 cykli, czyli dużo więcej niż potrzeba do pojazdów elektrycznych czy przenośnej elektroniki. - To bardzo ekscytujące osiągnięcie przybliża nas do naszego celu, którym jest stworzenie mniejszych, lżejszych i pojemniejszych baterii od tych dostępnych obecnie - powiedział Cui. Wyniki zostały opublikowane 25 marca w Nature Nanotechnology.
Zakład Fizyki Makromolekularnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum NanoBiomedyczne oraz Centrum Integracji Europejskiej UAM uprzejmie zapraszają do udziału w Międzynarodowej Szkole Letniej Ampere NMR School, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 24-30 czerwca 2012 roku. Szkoła Letnia adresowana jest do studentów i doktorantów reprezentujących nauki ścisłe i skupia się na teoretycznych i eksperymentalnych aspektach spektroskopii NMR oraz na zastosowaniu NMR w nanonauce i nanotechnologii.
"Nanotechnologia początkiem nowej ery eksploracji kosmosu"
Robiąc pierwszy krok w kierunku instrumentów w skali nano, Nasa stworzyła dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czujnik wielkości znaczka pocztowego, wykorzystujący osiągnięcia nanotechnologii w wykrywaniu toksyn w powietrzu. W celu przeprowadzenia testów został on na krótko zabrany w kosmos w roku 2009. Według Mayyappan, stan jego rozwoju pozwala na wdrażanie technologii. Najprawdopodobniej zostanie użyty w zastępczym statku kosmicznym NASA a także w łazikach marsjańskich badających atmosferę.
"Odzyskanie utraconej wody w elektrowniach dzięki nanocząstkom"
Wiele razy wzmiankowano o tym, jaką rolę odgrywa nanotechnologia w zaopatrywaniu w wodę pitną poczynając od roku 2007, a kończąc na lutym bieżącego roku. Różne nanotechnologie, o których była mowa dotyczyły procesów odsalania jak np. ulepszone filtry, których zadaniem jest dostarczenie czystej wody pitnej do odległych obszarów na świecie.
Najnowsza opracowana metoda dla wody związana z technologią nano pochodzi z Argonne National Laboratory. Około 40% poborów wody słodkiej w USA i 3% całkowitej ilości spożytej wody słodkiej jest zużywana bezpośrednio na zasilenie wytwornic pary w elektrowniach. Ze względu na to, że elektrownie wykorzystują częściowo skondensowaną parę w wysokiej temperaturze, by uruchomić turbiny, to znaczna ilość wody jest utracona z powodu parowania i nie można jej odzyskać.
Technologia, którą opracowują badacze z Argonne mającą na celu wyeliminowanie tego problemu i redukcję ilości utraconej wody słodkiej, to nanocząstka oparta na konfiguracji „core-shell”, co właściwie oznacza, że nanocząstka ma jądro wykonane z jednego rodzaju materiału, a powłoka tego jądra jest z innego rodzaju surowca. W tym przypadku, zewnętrzna powłoka osłania wewnętrzne jądro, które rozpuszcza się powyżej pewnej temperatury.
7.05.2012 r. "Witamy w nanoświecie - Nano jest wszędzie"
Na portalu Nanonet.pl opublikowano materiał filmowy przygotowany przez telewizję Planete o zastosowaniu nanotechnologii we współczesnym przemyśle czy medycynie. Materiał można obejrzeć także poniżej.
"Nanocząstki zmniejszają guzy nowotworowe podczas leczenia klinicznego"
Przełom w leczeniu nowotworów? Wielkie nadzieje pokłada się w leczeniu raka za pomocą nakierowanych nanocząstek. Badania kliniczne przyniosły obiecujące rezultaty stosowania leczniczo nakierowanych nanocząstek, które gromadzą się bezpośrednio w guzach nowotworowych, z pominięciem zdrowych komórek.
"Wystartował EAGLE – najbardziej zaawansowany polski spektrometr gamma"
Wzbudzone jądra atomowe emitują promieniowanie gamma niosące wiele informacji o ich strukturze. W celu dokładniejszej rejestracji tego promieniowania, w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego skonstruowano i uruchomiono spektrometr EAGLE, jedyny tego typu przyrząd w Europie Środkowo-Wschodniej i jeden z najnowszych i najbardziej zaawansowanych spektrometrów gamma na świecie.
Już wkrótce fizycy będą mogli lepiej poznać strukturę jąder atomowych – dzięki najnowszemu spektrometrowi promieniowania gamma o nazwie EAGLE (central European Array for Gamma Levels Evaluations). Urządzenie, skonstruowane i uruchomione w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego (ŚLCJ UW), jest najbardziej zaawansowanym w kraju układem detekcyjnym służącym do rejestrowania promieniowania gamma, emitowanego przez jądra atomowe wzbudzone za pomocą oddziaływań kulombowskich.
Naukowcy z instytutu Methodist Neurological Institute i uniwersytetu Rice University opracowali sposób selektywnego pozbywania się komórek nowotworowych w mózgu dzięki zastosowaniu mikroskopijnej strzykawki, która dostarcza kombinacji leków chemioterapeutycznych bezpośrednio do zajętych przez chorobę komórek. Odkrycia opublikowano w kwietniowym wydaniu czasopisma „ACS Nano”, publikowanym przez American Chemical Society.
TV Laboratoria to projekt mający na celu popularyzację nauki i biznesu. Naszą działalność dedykujemy wszystkim tym, którzy nie boją się podjąć wyzwania, jakim jest przestawianie tych dwóch światów w ciekawy sposób.
Misją jest nie tylko docieranie z kamerą do intrygujących ludzi i miejsc, ale również zachęcenie Internautów do aktywnej dyskusji w postaci prezentowania swoich nagrań i ich komentowania.
Drukowanie trójwymiarowych obiektów z niezwykle drobiazgową dokładnością jest teraz możliwe przy zastosowaniu „litografii dwu-fotonowej”. Technologia ta pozwala na tworzenie niewielkich nanoskalowych struktur. Naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej dokonali przełomu w przyspieszeniu drukowania trójwymiarowego – precyzyjna drukarka 3D Politechniki Wiedeńskiej jest o rzędy wielkości szybsza od podobnych do niej urządzeń. Otwiera to zupełnie nowe obszary zastosowań, np. w medycynie.
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.