EIT+ || Artur Bednarkiewicz o członkostwie w Young Academy of Europe
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Artur Bednarkiewicz o członkostwie w Young Academy of Europe

Artur Bednarkiewicz uzyskał stopień mgr inż. Fizyki i Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Wrocławskiej w 1998 a stopień doktora i doktora habilitowanego nauk fizycznych w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych (INTiBS), Polskiej Akademii Nauk (PAN) w 2003 i 2013 roku. Po stażu podoktorskim w European Commission Joint Research Centre, Italy (2005-2009) zainicjował powstanie grupy NAOMIS przy Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Grupa skupia się nad zastosowaniem nanocząsteczek luminescencyjnych do obrazowania i biodetekcji (Nanoparticle Assisted Molecular Imaging and Sensing).

 

Wypowiedź Pana Artura na temat wyróżnienia, planów na przyszÅ‚ość oraz znaczenia, jakie niesie za sobÄ… wybór na czÅ‚onka Young Academy of Europe?

MÅ‚oda Academia Europejska (ang. Young Academy of Europe) powstaÅ‚a w 2011 roku, jako odpowiedź na liczne wyzwania i problemy stojÄ…ce na drodze beneficjentów jednego z najbardziej prestiżowego europejskiego grantu Start przyznawanego przez ERC – European Research Council. OkazaÅ‚o siÄ™ wówczas, że mimo fantastycznych warunków oferowanych przez ERC, takich jak możliwość stworzenia unikalnych grup badawczych do realizacji najbardziej wyszukanych i ambitnych badaÅ„, realizacja niektórych planów bywa czÄ™sto niemożliwa lub bardzo kÅ‚opotliwa. PrzykÅ‚adem mogÄ… być problemy

z zatrudnianiem badaczy spoza Europy czy też problemy z budowaniem dużego zespoÅ‚u i laboratoriów przez relatywnie mÅ‚odych naukowców. Tych wyzwaÅ„ i przeciwnoÅ›ci nie brakuje w najbardziej rozwiniÄ™tych krajach europejskich takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, można sobie wiÄ™c wybrazić jak wiele wyzwaÅ„ stoi przed mÅ‚odymi naukowcami w innych krajach, choćby w Polsce. Nie odbieram bycia czÅ‚onkiem YAE jako wyróżnienia, lecz jako okazjÄ™ do poruszenia problemów nurtujÄ…cych polskich mÅ‚odych naukowców – tym bardziej, że YAE jest rezpoznawalna i pozytywnie postrzegana przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… oraz AkademiÄ™ EuropejskÄ… (Academia Europaea).

JesteÅ›my krajem, w którym odsetek studentów jest jeden z najwyżych w Europie – tylko dlaczego mÅ‚odzi wyksztaÅ‚ceni ludzie, którzy marzÄ… o pracy naukowej, sÄ… “zmuszani” do wyjazdów z Polski

w poszukiwaniu pracy i rzadko majÄ… do czego wracać? OczywiÅ›cie zdobywajÄ… potrzebne doÅ›widczenie w jednostkach zachodnich, ale jeÅ›li nie zdobÄ™dÄ… prestiżowego grantu ERC, czy też wartoÅ›ciowych polskich grantów z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej czy Narodowego Centrum Nauki ich “kariera”

i możliwość zatrudnienia w Polskich jednostkach badawczych stoi pod znakiem zapytania. Jestem równoczeÅ›nie przekonany, że mÅ‚odzi polscy naukowcy nie wykorzystujÄ… w peÅ‚ni możliwoÅ›ci jakie dajÄ… fundusze europejskie, co niestety widać na przykÅ‚ad po statystykach grantów ERC Starting i Consolidator. Zagadnienie wydaje siÄ™ zÅ‚ożone, ale zmiany jakie dokonaÅ‚y siÄ™ w strukturach grantów NCN, ostatnie zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych czy też dziaÅ‚aność FNP pozwalajÄ… wierzyć w poprawÄ™ warunku startu mÅ‚odych i najbardziej kreatywnych badaczy. PowinniÅ›my również dążyć do wyrównania szans polskich mÅ‚odych naukowców w konkurowaniu z ich zachodnimi kolegami – nie jesteÅ›my już jednak postrzegani jako “newcomers”, wiÄ™c jedynym rozwiÄ…zaniem jest wspomaganie kreatywnoÅ›ci oraz stworzenie optymalnych warunków do prowadzenia badaÅ„ na najwyższym Å›wiatowym poziomie dla najzdolniejszych polskich mÅ‚odych naukowców.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres