EIT+ || Badania nad wykorzystaniem grafenu w implantologii neuronowej
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Mark Ming-Cheng Cheng adiunkt z Uniwersytetu Stanu Wayne'a otrzymaÅ‚ od PaÅ„stwowej Fundacji Nauk piÄ™cioletniÄ… dotacjÄ™ na przeprowadzenie badaÅ„ nad możliwoÅ›ciÄ… zastosowania grafenu w dziedzinie implantologii neuronowej, dokÅ‚adnie w leczeniu takich chorób i schorzeÅ„ jak Å›lepota, gÅ‚uchota, padaczka, uszkodzenia rdzenia krÄ™gowego, chorób Alzheimera czy Parkinsona.

Nadzieją Cheng'a jest zbadanie, czy grafen może mieć wykorzystanie w niezawodnych, wysoce wydajnych i długoterminowych wszczepialnych systemach elektrod.

Obecnie elektrody wykorzystywane sÄ… w celu stymulacji poÅ‚Ä…czeÅ„ pomiÄ™dzy poszczególnymi partiami mózgu. Nie mniej, po kilku tygodniach pracy elektrody te przestajÄ… dziaÅ‚ać z powodu formowania siÄ™ na nich tkanki bliznowatej, przez co materiaÅ‚y zawarte w elektrodach nie mogÄ… przewodzić poza tkankÄ™ wystarczajÄ…cego Å‚adunku elektrycznego.

Według Cheng'a większa przewodność jak i niewielki rozmiar grafenu w stosunku do uprzednio produkowanych elektrod obniża impedancję, umożliwiając bardziej przejrzyste odczyty aktywności neuronowej. Ponadto, grafen może mieć lepsze zastosowanie w długotrwałym leczeniu niźli tlenek platyny czy tlenek irydu - dwa dotychczas najpopularniejsze materiały używane do produkcji implantowanych elektrod.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres