Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Mark Ming-Cheng Cheng adiunkt z Uniwersytetu Stanu Wayne'a otrzymał od Państwowej Fundacji Nauk pięcioletnią dotację na przeprowadzenie badań nad możliwością zastosowania grafenu w dziedzinie implantologii neuronowej, dokładnie w leczeniu takich chorób i schorzeń jak ślepota, głuchota, padaczka, uszkodzenia rdzenia kręgowego, chorób Alzheimera czy Parkinsona.

Nadzieją Cheng'a jest zbadanie, czy grafen może mieć wykorzystanie w niezawodnych, wysoce wydajnych i długoterminowych wszczepialnych systemach elektrod.

Obecnie elektrody wykorzystywane są w celu stymulacji połączeń pomiędzy poszczególnymi partiami mózgu. Nie mniej, po kilku tygodniach pracy elektrody te przestają działać z powodu formowania się na nich tkanki bliznowatej, przez co materiały zawarte w elektrodach nie mogą przewodzić poza tkankę wystarczającego ładunku elektrycznego.

Według Cheng'a większa przewodność jak i niewielki rozmiar grafenu w stosunku do uprzednio produkowanych elektrod obniża impedancję, umożliwiając bardziej przejrzyste odczyty aktywności neuronowej. Ponadto, grafen może mieć lepsze zastosowanie w długotrwałym leczeniu niźli tlenek platyny czy tlenek irydu - dwa dotychczas najpopularniejsze materiały używane do produkcji implantowanych elektrod.

Źródło: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres