EIT+ || Bezdotykowy interfejs czuły zaledwie na koniuszki palców
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Przez ostanie kilka lat, ekrany dotykowe staÅ‚y siÄ™ wszechobecne w Å›wiecie przenoÅ›nej elektroniki. NastÄ™pna generacja urzÄ…dzeÅ„ czuÅ‚ych na dotyk bÄ™dzie bez porównania bardziej zaawansowana oraz przyczyni siÄ™ do powstania ultrawrażliwych sztucznych tkanek skórnych.

Kolejno, nowatorski model w postaci zaawansowanego czÅ‚owieka-maszyny mógÅ‚by bazować na wykrywaczach wilgotnoÅ›ci. Tutaj, zwykÅ‚y dotyk nie jest już dÅ‚użej potrzebny, aby interfejs pozycjonujÄ…cy zareagowaÅ‚. W tym wypadku mogÅ‚oby to być rozmieszczenie molekuÅ‚ wody, które znajdujÄ… siÄ™ wokóÅ‚ każdej wilgotnej powierzchni. PrzykÅ‚adem może być  ludzki palec, który wystarczy do wywoÅ‚ania reakcji.

„Wrażliwość reakcji na wilgotność jest zwykle uzależniona od struktur przedziaÅ‚owych w granicach ziarna, a także od elektropozytywnoÅ›ci atomów metali, które majÄ… ogromny wpÅ‚yw na reakcjÄ™ elektronów wywoÅ‚anÄ… przez bodźce w postaci wilgoci,” wyjaÅ›nia Yi Xie, profesor na the University of Science and Technology of China. „I stÄ…d ultracienkie nanowarstwy mogÄ… zapewnić idealnÄ… platformÄ™ dla urzÄ…dzeÅ„ ultrawrażliwych na wilgoć, w tym struktur planarnych 2D z okreÅ›lonÄ… powierzchniÄ…, które mogÄ… wzbogacić  ilość atomów pochodzÄ…cych z zewnÄ™trznych powÅ‚ok oraz z aktywnych przerw tak, aby wspomóc proces absorpcji molekuÅ‚ wody.”

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres