EIT+ || Białe diody LED drukowane bezpośrednio na papierze
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wyobraźmy sobie biaÅ‚Ä…, Å›wiecÄ…cÄ… i powiewajÄ…cÄ… na wietrze zasÅ‚onÄ™ lub tapetÄ™, która oÅ›wietla pokój idealnym Å›wiatÅ‚em. OkazujÄ™ siÄ™, że ta technologia wcale nie jest tak odlegÅ‚a, czego niedawno dowiódÅ‚ Gul Amin z Linkoping University w Szwecji.

W swojej rozprawie doktorskiej Amin opisuje jak żarówki LED zrobione z tlenku cynku i polimeru przewodzÄ…cego mogÄ… być drukowane od razu na papier lub na tapetÄ™ (metoda ta oczekuje już na patent). Aktywnymi komponentami sÄ… tu nano-prÄ™ty tlenku cynku uÅ‚ożone na cienkiej warstwie polidietylfluorenu (PFO), polimeru przewodzÄ…cego.  Papier musi być najpierw pokryty cienkÄ…, ochronnÄ… i wyrównujÄ…cÄ… warstwÄ… cyklotemu-czyli żywicy.

ProwadzÄ…cy badania, prof. Magnus Willander komentuje, iż po raz pierwszy udaÅ‚o siÄ™ stworzyć póÅ‚przewodniki zawierajÄ…ce nieorganiczne elementy elektroniczne i oÅ›wietleniowe używajÄ…c metod chemicznych.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres