Biobank EIT+ współpracuje z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu
|
Z przyjemnością informujemy, że Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ rozpoczął współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.
Lekarze zajmujący się diagnostyką często podkreślają, że krew to bezcenny surowiec. Oddając ją w centrach krwiodawstwa, pomagamy w ten sposób np. w uzupełnianiu braków krwi podczas operacji chirurgicznych. Natomiast diagności pracujący w naszym Biobanku wykorzystują wiedzę w niej ukrytą, by określić typowe cechy chorób cywilizacyjnych w danej grupie wiekowej mieszkańców Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Nie będzie więc przesady w stwierdzeniu, że krew to prawdziwa skarbnica wiedzy dla lekarzy.
Mając wspólne cele, naturalnym krokiem było zaproszenie przez nasz Biobank do współpracy wrocławskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr. hab. Tadeusza Dorobisza. Wspólnie z tą istniejącą od wielu lat, renomowaną instytucją, naukowcy pracujący w Biobanku będą m.in. prowadzić akcje promujące oddawanie krwi do celów leczniczych.
- Znam wiele osób, dla których regularne wizyty w RCKiK we Wrocławiu to stały punkt kalendarza. Pacjenci ufają tej instytucji i chętnie oddają krew, pomagając w ten sposób lekarzom. Współpraca z centrum krwiodawstwa to dla naszej placówki badawczy duży krok do przodu, który pozwoli nam wymieniać się doświadczeniami i wspólnie zachęcać pacjentów do oddawania krwi – cieszy się dr Łukasz Kozera, kierownik Biobanku. – W przypadku naszej działalności każda próbka krwi jest bardzo ważna, bo pozwala lepiej diagnozować choroby, których badaniem się zajmujemy – dodaje.
Pierwsze efekty naszej współpracy widać już w siedzibie RCKiK przy ul. Czerwonego Krzyża we Wrocławiu. Tuż przed salą zabiegową, gdzie pobierana jest krew od honorowych dawców, stanął roll-up zachęcający do wizyty w Biobanku (co widać na zdjęciu powyżej). A to dopiero początek planowanych przez nas wspólnych działań. O wszystkich będziemy informować Państwa na bieżąco na stronie internetowej www.biobank.eitplus.pl.
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...
więcej informacji