Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

BioBank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ włączony do prestiżowego projektu BBMRI-LPC

Uruchomiony w październiku ub.r. BioBank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ został doceniony na arenie międzynarodowej. Nasza placówka badawcza została włączona do prestiżowego europejskiego projektu BBMRI-Large Perspective Cohorts, łączącego biobanki z kilkunastu krajów Europy oraz Kanady.

Spotkanie otwierające działalność projektu BBMRI-Large Perspective Cohorts rozpoczęło się 11 lutego br. w Amsterdamie i potrwa dwa dni. Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu reprezentuje jego szef, dr Łukasz Kozera (na zdjęciu).

- To dla nas duże wyróżnienie. Tym bardziej, że jesteśmy jedynym tego typu ośrodkiem laboratoryjnym z Polski, który zaproszono do udziału w tym projekcie – cieszy się dr Kozera.

Jakie zadania będzie realizował zespół wrocławskiego BioBanku w ramach uruchomionego właśnie projektu?

- Poprowadzimy szereg szkoleń z zakresu biobankowania materiału biologicznego w instytucjach zajmujących się tego typu badaniami w krajach Europy Wschodniej. BBMRI-Large Perspective Cohorts to też ważna okazja do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk z naszymi partnerami z tej części Starego Kontynentu – wyjaśnia szef wrocławskiego Biobanku.

Projekt BBMRI-Large Perspective Cohorts jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach 7 Programu Ramowego na Rzecz Badań. Cele tej inicjatywy, dysponującej budżetem wynoszącym ok. 8 mln euro, przestawiają się następująco:

- ocena i poprawa harmonizacji danych indywidualnych dotyczących zdrowia, stylu życia oraz innych ekspozycji;
- opracowanie oraz wdrożenie w skali międzynarodowej zharmonizowanych definicji chorób;
- wsparcie biobanków i technologii badawczych oraz rozwój innowacyjnych rozwiązań ułatwiających dostęp do wysokiej jakości próbek i danych;
- zapewnienie bezpłatnego, ponadnarodowego dostępu dla użytkowników, wybranychw otwartych, międzynarodowych konkursach badawczych;
- w ramach tych badań, tworzenie i zapewnienia dostępu do danych dotyczących całych sekwencji genomu, transkryptomu, proteomu, metabolomu i methylomu;
- budowanie nowych sieci współpracy publiczno-prywatnych z udziałem dużych kohort oraz wzmacnianie istniejących, umożliwiając dostęp do akademickiej wiedzy dla podmiotów przemysłowych;
- budowa sieci transferu wiedzy w ramach już istniejących europejskich biobanków oraz tych nowo powstających.

Strona internetowa projektu BBMRI-Large Perspective Cohorts: www.bbmri-lpc.org.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres