EIT+ || Budynek nr 9A
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Budynek nr 9A

Budynek nr 9A - najnowszy gmach w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+



Gmach oznaczony numerem 9A jest najmÅ‚odszym w Kampusie Pracze EIT+. PowstaÅ‚ zupeÅ‚nie od podstaw, a jego budowa rozpoczęła siÄ™ w październiku 2011 r. Po trzynastu miesiÄ…cach prac, wykonawca (firma WARBUD S.A.) ukoÅ„czyÅ‚ budynek w stanie surowym otwartym. Gdy budowa siÄ™ zakoÅ„czy, gmach 9A bÄ™dzie siÄ™ wyróżniaÅ‚ ciekawÄ… architekturÄ…, dopasowanÄ… do pozostaÅ‚ych budynków w Kampusie Pracze. To inwestycja warta prawie 73 mln zÅ‚.

W obiekcie tym naukowcy bÄ™dÄ… mogli korzystać z 12,4 tys. m. kw. powierzchni, w tym z ponad 10 tys. m.kw. nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej. Obiekt dysponować bÄ™dzie m.in. powierzchniami laboratoryjnymi typu open space, które przeznaczone bÄ™dÄ… pod wynajem zewnÄ™trznym grupom badawczym oraz zespoÅ‚om realizujÄ…cym prace zlecone. ZnajdÄ… siÄ™ w nim także specjalistyczne pracownie badawcze, prowadzÄ…ce doÅ›wiadczenia z obszarów biotechnologii, medycyny, nanotechnologii, informatyki i telekomunikacji.

Przykładowe laboratoria w budynku 9A:

Laboratorium ZastosowaÅ„ ÅšwiatÅ‚owodów, które bÄ™dzie mogÅ‚o dostarczyć peÅ‚nÄ… informacjÄ™ na temat wszystkich istotnych parametrów struktur falowodowych. Umożliwi to projektowanie i optymalizacjÄ™ nowych struktur optycznych o unikalnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach oraz ich zastosowania w metrologii, telekomunikacji, optyce nieliniowej i metrologii optycznej. Laboratorium wzmacniaczy i laserów Å›wiatÅ‚owodowych, którego podstawowym przeznaczeniem bÄ™dÄ… badania nad nowoczesnÄ… fotonikÄ…, a w szczególnoÅ›ci nad zagadnieniami zwiÄ…zanymi z technikÄ… Å›wiatÅ‚owodowÄ… Å›rednich i dużych mocy oraz generacjÄ… ultrakrótkich impulsów Å›wietlnych. Zaplanowane wyposażenie laboratorium umożliwi budowÄ™ zaawansowanych ukÅ‚adów Å›wiatÅ‚owodowych wykorzystujÄ…cych najnowsze rozwiÄ…zania dostÄ™pne na rynku.

Laboratorium Nanostruktur do konwersji energii słonecznej, gdzie przedmiotem badań będzie wytwarzanie organicznych oraz barwnikowych ogniw fotowoltaicznych do konwersji energii słonecznej, na bazie nanostruktur, na podłożach szklanych oraz na foliach elastycznych.



Laboratorium TeraHerzowe, prowadzÄ…ce interdyscyplinarne badania, Å‚Ä…czÄ…ce obszary Bio, Nano i ICT (czyli projektów badawczych w zakresie informatyki), w którego zakresie zainteresowaÅ„ bÄ™dzie interakcja fal elektromagnetycznych z materiÄ… biologicznÄ… jak również aplikacja fal milimetrowych i submilimetrowych do badaÅ„ materiaÅ‚owych do zastosowania w ultraszybkim sprzÄ™cie telekomunikacyjnym. Laboratorium bÄ™dzie wyposażone w spektroskopy, analizatory i generatory sygnaÅ‚ów najwyższej klasy. W budynku zaplanowano także nowoczeÅ›nie wyposażone laboratoria chemiczne zorganizowane moduÅ‚owo (moduÅ‚y maÅ‚e i duże), w których prowadzone bÄ™dÄ… reakcje syntezy organicznej i nieorganicznej. Pomieszczenia te stanowić bÄ™dÄ… samodzielne pracownie, w których bÄ™dzie można przeprowadzić zarówno reakcje syntezy, proces oczyszczania, a także wstÄ™pnie zanalizować otrzymany produkt. Ponadto w skÅ‚ad każdego moduÅ‚u wchodzÄ… pokoje przeznaczone do cichej pracy, w których można przeprowadzić analizÄ™ i obróbkÄ™ danych, a także zarchiwizować wyniki.



Wizualizacje: CreoProject Wrocław.
Fot. EIT+.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres