EIT+ || Cenne właściwości materiałów z dodatkiem nanostruktur
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy znajdujÄ… dla materiaÅ‚ów w formie nanostrukturalnej coraz to nowe możliwoÅ›ci zastosowaÅ„. Serwis ScienceDaily przytacza dwa niezwykle cenne przykÅ‚ady. Cenne dosÅ‚ownie i w przenoÅ›ni.

Omawiane materiaÅ‚y to nanostrukturalne formy tlenku wanadu i selenu. Tlenek wanadu może znaleźć zastosowanie jako domieszka do farb stosowanych w przemyÅ›le morskim. Szacuje siÄ™, że stopniowe zarastanie kadÅ‚ubów statków, platform wiertniczych i instalacji portowych przez glony, skorupiaki, małże i inne organizmy powoduje straty siÄ™gajÄ…ce rocznie 200 miliardów dolarów w skali globu.

Stąd znalezienie pokryć skutecznych i nietoksycznych, czy raczej lokalnie toksycznych, (dawniej stosowano farby z dodatkiem ołowiu) jest tak pożądane. Nanostruktury tlenku wanadu działając jak katalizator wytwarzając niewielkie ilości kwasu podbromawgo z anionu bromkowego obecnego w wodzie morskiej. Kwas ten działając antyseptycznie zabezpiecza skutecznie powierznię przed zarastaniem.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres