Chemia łączy…spotkanie Klastra Chemicznego Bawarii |
Klaster Chemiczny Bawarii rozwija się w bardzo szybkim tempie - zrzesza obecnie ponad sto firm i instytucji z przemysłu chemicznego; zaczyna także realizować projekty o charakterze międzynarodowym rozwijając sieć zagranicznych kontaktów umożliwiających kooperację i wymianę doświadczeń na wielu płaszczyznach. Pod koniec maja (20.05.2010) odbyło się w Norymberdze spotkanie członków klastra. Jednym z jego partnerów jest Wrocławskie Centrum Badań EIT + i fundacja Nanonet, które współpracują ze sobą w obszarze nanotechnologii. W czasie majowego spotkania w urokliwym hotelu Le Meridien interesujące wystąpienie miała przedstawicielka Nanonet Ewa Lockard, która mówiła na temat etycznych, prawnych i społecznych aspektów nanotechnologii, tzw. ELSA. Prelekcja obejmowała przegląd rozwoju ELSA w Stanach Zjednoczonych jak również w Unii Europejskiej. Chociaż Stany Zjednoczone nadal pozostają liderem w tym obszarze, Komisja Europejska corocznie zwiększa fundusze przeznaczone na badania w dziedzinie ELSA i stale podkreśla znaczenie odpowiedzialnego rozwoju nanotechnologii; finansuje liczne projekty i warsztaty zajmujące się zagadnieniami ELSA, jak na przykład DEEPEN, FramingNano, Observatory-Nano, Nanobioraise i wiele innych. W roku 2008 Komisja zaproponowała i opublikowała Kodeks odpowiedzialnego prowadzenia badań w dziedzinie nanonauk i nanotechnologii. W sierpniu 2008 roku przy holenderskim uniwersytecie w Twente odbył się otwarty kurs na temat etyki w nanotechnologii, obejmujący zalecenia zawarte w Kodeksie opublikowanym przez Komisję.
W swoim wystąpieniu Ewa Lockard omówiła także przykłady bieżących etycznych, prawnych i społecznych aspektów wynikających z rozwoju nanotechnologii, w tym problemów związanych z regulacją nanomateriałów. Nowe technologie nie powstają i nie rozwijają się niezależnie od społeczeństwa oraz środowiska, raczej stanowią jego integralną część. Badanie etycznych, prawnych i społecznych konsekwencji rozwoju nanotechnologii ma zatem nadrzędne znaczenie, gdyż pozwala na wczesne rozpoznawanie i zrozumienie zarówno potencjalnych korzyści jak i zagrożeń oraz ich wpływu na społeczeństwo i środowisko. Ośrodki badan ELSA organizują także spotkania, warsztaty i szkolenia, których celem jest prowadzenie dialogu ze społeczeństwem oraz tworzenie publicznego forum łączącego wszystkie zainteresowane strony: naukowców, przemysłowców oraz społeczeństwo.
Wrocławskie Centrum Badań EIT + i Nanonet są już stałymi partnerami Klastra we wspólnych przedsięwzięciach i projektach wpisując się w polsko-niemiecką współpracę z zakresu innowacji i najnowszych technologii. Czy wiesz, że ...Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie... Zobacz równieżTagiklaster chemiczny |
||
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|