Chemia łączy…spotkanie Klastra Chemicznego Bawarii |

Klaster Chemiczny Bawarii rozwija siÄ™ w bardzo szybkim tempie - zrzesza obecnie ponad sto firm i instytucji z przemysÅ‚u chemicznego; zaczyna także realizować projekty o charakterze miÄ™dzynarodowym rozwijajÄ…c sieć zagranicznych kontaktów umożliwiajÄ…cych kooperacjÄ™ i wymianÄ™ doÅ›wiadczeÅ„ na wielu pÅ‚aszczyznach. Pod koniec maja (20.05.2010) odbyÅ‚o siÄ™ w Norymberdze spotkanie czÅ‚onków klastra. Jednym z jego partnerów jest WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT + i fundacja Nanonet, które wspóÅ‚pracujÄ… ze sobÄ… w obszarze nanotechnologii. W czasie majowego spotkania w urokliwym hotelu Le Meridien interesujÄ…ce wystÄ…pienie miaÅ‚a przedstawicielka Nanonet Ewa Lockard, która mówiÅ‚a na temat etycznych, prawnych i spoÅ‚ecznych aspektów nanotechnologii, tzw. ELSA. Prelekcja obejmowaÅ‚a przeglÄ…d rozwoju ELSA w Stanach Zjednoczonych jak również w Unii Europejskiej. Chociaż Stany Zjednoczone nadal pozostajÄ… liderem w tym obszarze, Komisja Europejska corocznie zwiÄ™ksza fundusze przeznaczone na badania w dziedzinie ELSA i stale podkreÅ›la znaczenie odpowiedzialnego rozwoju nanotechnologii; finansuje liczne projekty i warsztaty zajmujÄ…ce siÄ™ zagadnieniami ELSA, jak na przykÅ‚ad DEEPEN, FramingNano, Observatory-Nano, Nanobioraise i wiele innych. W roku 2008 Komisja zaproponowaÅ‚a i opublikowaÅ‚a Kodeks odpowiedzialnego prowadzenia badaÅ„ w dziedzinie nanonauk i nanotechnologii. W sierpniu 2008 roku przy holenderskim uniwersytecie w Twente odbyÅ‚ siÄ™ otwarty kurs na temat etyki w nanotechnologii, obejmujÄ…cy zalecenia zawarte w Kodeksie opublikowanym przez KomisjÄ™.
W swoim wystÄ…pieniu Ewa Lockard omówiÅ‚a także przykÅ‚ady bieżących etycznych, prawnych i spoÅ‚ecznych aspektów wynikajÄ…cych z rozwoju nanotechnologii, w tym problemów zwiÄ…zanych z regulacjÄ… nanomateriaÅ‚ów. Nowe technologie nie powstajÄ… i nie rozwijajÄ… siÄ™ niezależnie od spoÅ‚eczeÅ„stwa oraz Å›rodowiska, raczej stanowiÄ… jego integralnÄ… część. Badanie etycznych, prawnych i spoÅ‚ecznych konsekwencji rozwoju nanotechnologii ma zatem nadrzÄ™dne znaczenie, gdyż pozwala na wczesne rozpoznawanie i zrozumienie zarówno potencjalnych korzyÅ›ci jak i zagrożeÅ„ oraz ich wpÅ‚ywu na spoÅ‚eczeÅ„stwo i Å›rodowisko. OÅ›rodki badan ELSA organizujÄ… także spotkania, warsztaty i szkolenia, których celem jest prowadzenie dialogu ze spoÅ‚eczeÅ„stwem oraz tworzenie publicznego forum Å‚Ä…czÄ…cego wszystkie zainteresowane strony: naukowców, przemysÅ‚owców oraz spoÅ‚eczeÅ„stwo.
WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT + i Nanonet sÄ… już staÅ‚ymi partnerami Klastra we wspólnych przedsiÄ™wziÄ™ciach i projektach wpisujÄ…c siÄ™ w polsko-niemieckÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z zakresu innowacji i najnowszych technologii. Czy wiesz, że ...Wirusy majÄ… wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje siÄ™ terapiÄ™ poprzez modulacje aktywnoÅ›ci katalitycznej RNA. |
||
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|