Co nauka może zrobić dla Wrocławia? Dyskusja w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
|
Jak tworzyć ramy wspóÅ‚pracy miÄ™dzy administracjÄ…, naukÄ… i lokalnÄ… spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ…? Odpowiedź na to pytanie ma przynieść europejski projekt PLACES, w który zaangażowane jest WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+. Zapraszamy na debatÄ™, która odbÄ™dzie siÄ™ 25 wrzeÅ›nia br. na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim w ramach XV DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki.
W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytanie ważny jest każdy gÅ‚os. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziaÅ‚u w konsultacjach spoÅ‚ecznych projektu PLACES, które odbÄ™dÄ… siÄ™ w ramach piÄ™tnastej edycji DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki. DyskusjÄ™ zaplanowano na 25 wrzeÅ›nia br. w godz. 14:30 – 18:30 na Wydziale Chemii Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego przy ul. Joliot-Curie 14 w sali nr 145. W debacie wezmÄ… udziaÅ‚ przedstawiciele EIT+, WydziaÅ‚u Edukacji UrzÄ™du Miejskiego WrocÅ‚awia i Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego, a także organizatorzy DFN.
WrocÅ‚aw to jeden z najwiÄ™kszych oÅ›rodków akademickich w Polsce i miasto, które sÅ‚ynie ze swojego mÅ‚odzieÅ„czego ducha, nadawanego przez setki uczÄ…cych siÄ™ w nim studentów. To ogromny potencjaÅ‚, którego wÅ‚aÅ›ciwe wykorzystanie może przynieść korzyÅ›ci każdemu mieszkaÅ„cowi miasta. Å»eby jednak wÅ‚aÅ›ciwie go ukierunkować, warto wczeÅ›niej poznać oczekiwania wrocÅ‚awian wobec miejskiego Å›wiata akademickiego. Odkryjemy je wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki projektowi PLACES.
WrocÅ‚aw, wraz z sześćdziesiÄ™cioma oÅ›mioma innymi miastami z caÅ‚ej Europy, bierze udziaÅ‚ w czteroletnim, europejskim projekcie PLACES (Platform of Local Authorities and Communicators Engaged in Science). Celem projektu jest stworzenie przez poszczególne miasta tzw. Lokalnych Planów DziaÅ‚ania obejmujÄ…cych ważne dla lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci tematy i obszary zainteresowania oraz wskazujÄ…cych na wykorzystanie osiÄ…gnięć nauki i techniki do rozwiÄ…zywania lokalnych problemów.
Priorytetami dla Wrocławia przy tworzeniu Planu są takie zagadnienia, jak edukacja, nauczanie pozaszkolne, popularyzacja nauki, a także osiągnięcia naukowe Wrocławia i ich rozpowszechnianie, komercjalizacja wiedzy, kontakty nauki i biznesu.
NadrzÄ™dnym celem PLACES jest wypracowanie przez wszystkie miasta wspólnej koncepcji Europejskiego Miasta Kultury Naukowej. Realizacja tej koncepcji na poziomie lokalnym możliwa bÄ™dzie poprzez systematyczne wdrażanie Lokalnego Planu DziaÅ‚ania w życie po zakoÅ„czeniu projektu.
Realizacja Planu ma sÅ‚użyć mieszkaÅ„com, dlatego opinia mieszkaÅ„ców na temat propozycji do niego jest kluczowa i jest podstawÄ… do weryfikacji Planu oraz do dalszych nad nim prac. WÅ‚aÅ›nie dlatego organizujemy spotkanie z mieszkaÅ„cami naszego miasta poÅ›wiÄ™cone dyskusji nad tematykÄ… i wstÄ™pnÄ… treÅ›ciÄ… Lokalnego Planu DziaÅ‚ania dla WrocÅ‚awia. W dyskusji powinni wziąć udziaÅ‚ wszyscy: obywatele, naukowcy, decydenci, przedstawiciele wÅ‚adzy, biznesu, instytucji kultury, mediów i innych zainteresowanych stron.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji