Co się dzieje w laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+? |

W czerwcu 2013 r. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ minęło jeden z ważniejszych kamieni milowych na swojej drodze. Oficjalnie zaprezentowaliÅ›my pierwszy kompleksowo wyremontowany budynek laboratoryjny, oznaczony jako 1BC. BÄ™dzie on siedzibÄ… laboratoriów bio- i nanotechnologicznych, a naukowcy zyskajÄ… do dyspozycji najnowoczeÅ›niejszy sprzÄ™t badawczy i ponad 1,5 tys. m.kw. powierzchni laboratoryjnej. Projekt DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB) jest priorytetowym zadaniem realizowanym przez EIT+ w Kampusie Pracze. To jedna z najwiÄ™kszych inwestycji w badania i rozwój w Polsce oraz gwarancja powstania sieci ponad 60 specjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych w obszarze nanotechnologii i biotechnologii o powierzchni okoÅ‚o 23,5 tys. m.kw Unikatowa w skali kraju aparatura pozwoli na prowadzenie badaÅ„ podstawowych i aplikacyjnych z zachowaniem najwyższych standardów i systemów jakoÅ›ci. Jednym z kroków do osiÄ…gniÄ™cia wyznaczonego celu jest otwarcie pierwszego budynku laboratoryjnego 1 BC, który w tym momencie jest do koÅ„ca wyposażany, a zakupiony sprzÄ™t testowany przez zatrudnionych Liderów ds. laboratoriów. Do czego bÄ™dÄ… sÅ‚użyÅ‚y Å›wiatowej klasy urzÄ…dzenia laboratoryjne i jakie bÄ™dziemy prowadzili badania? Na te oraz inne pytania opowiedzieli nasi specjaliÅ›ci dr PaweÅ‚ Pasikowski, dr Janusz Skonieczny, dr Katarzyna Komorowska oraz dr RafaÅ‚ Szukiewicz w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. Pokazali również swoje pracownie (Laboratorium Spektrometrii Mas, Laboratorium Spektrometrii NMR, Laboratorium Mikroskopów Elektronowych oraz Laboratorium BadaÅ„ Struktury CiaÅ‚a StaÅ‚ego), które już niedÅ‚ugo bÄ™dÄ… pracowaÅ‚y peÅ‚nÄ… parÄ….
Spektometr mas. Fot. Tomasz SÄ…siada
Spektometr NMR 700. Fot. Tomasz SÄ…siada
Cały artykuł pt. "Co się dzieje w laboratoriach centrum badawczego EIT+" znajdą Państwo na stronie wroclaw.gazeta.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą relacją.
Czy wiesz, że ...Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!). Zobacz również |
||
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|