Coraz bliżej do uruchomienia Biobanku w EIT+
|
Dr Łukasz Kozera z Departamentu Life Science Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w wywiadzie dla portalu Biotechnologia.pl opowiada o realizowanym przez spółkę projekcie Biobanku.
Zagadnienia związane z biobankowaniem są kluczowe dla dalszego rozwoju biotechnologii. Czym się zajmują instytucje tego typu? Ich podstawowa działalność polega na gromadzeniu materiału biologicznego (głównie produktów krwiopochodnych), który pozwoli realizować nowoczesne, zaawansowane badania umożliwiające wykrywające markery chorób takich, jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe.
- W dzisiejszych czasach istnienie biobanków jest niezbędne dla rozwoju nauk biomedycznych. Dla przykładu, zrekrutowanie populacji kilkuset pacjentów cierpiących na tę samą chorobę, zajmuje na ogół kilka lat. W momencie, gdy grupa badawcza startuje z nowym projektem, brak jest czasu i środków finansowych na rekrutację tak dużej liczby pacjentów. Wtedy właśnie można zwrócić się do biobanku, który użycza potrzebnego do badań materiału biologicznego - tłumaczy dr Łukasz Kozera, diagnosta laboratoryjny i specjalista do spraw biobankowania, mający w swoim dorobku zawodowym m.in. trzyletnie kierowanie biobankiem specjalistycznym Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii. We Wrocławskim Centrum Badań EIT+ koordynuje on projekt Biobanku.
Jak podkreśla dr Kozera, EIT+ uruchomi biobank w ciągu kilku najbliższych miesięcy:
- W tej chwili dopinamy sprawy związane z infrastrukturą, czyli ulokowania biobanku na terenie, bądź w pobliżu, szpitala z którego będziemy pobierać materiał biologiczny. Jesteśmy w trakcie organizacji przetargów na sprzęt laboratoryjny, który będzie niezbędny do pracy biobanku. Czeka nas jeszcze praca nad wnioskiem do Komisji Bioetycznej o przyznanie zgody na pobieranie materiału biologicznego od poszczególnych populacji pacjentów. Myślę, że w ciągu następnych kilku miesięcy laboratorium biobanku rozpocznie pracę.
Cały wywiad, m.in. o Biobanku we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, a także o roli biobanków we współczesnej medycynie i stale rozwijanej sieci laboratoriów tego typu w całej Europie, znajdą Państwo pod tym linkiem.
(fot. 123dan321/sxc.hu)
W dzisiejszych czasach istnienie biobanków jest niezbędne dla rozwoju nauk biomedycznych. Dla przykładu, zrekrutowanie populacji kilkuset pacjentów cierpiących na tę samą chorobę, zajmuje na ogół kilka lat. W momencie, gdy grupa badawcza startuje z nowym projektem, brak jest czasu i środków finansowych na rekrutację tak dużej liczby pacjentów. Wtedy właśnie można zwrócić się do biobanku, który użycza potrzebnego do badań materiału biologicznego.
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji