Czy możliwa jest produkcja paliwa z bakterii?
|
PoszukujÄ…c paliwa przyszÅ‚oÅ›ci, szwedzcy naukowcy znaleźli inspiracjÄ™ w... morzu. Jednak nie w podmorskich szybach naftowych, a w wodach, w których rozwijajÄ… siÄ™ sinice (cyjanobakterie).
Elementy budulcowe sinic, czyli Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne, dwutlenek wÄ™gla i bakterie, wykorzystali naukowcy z KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie do produkcji butanolu, wÄ™glowodorowego paliwa do pojazdów mechanicznych. ZaletÄ… butanolu jest fakt, że jego surowce sÄ… liczne i odnawialne, a jego produkcja jest dwudziestokrotnie bardziej wydajna niż wytwarzanie etanolu z kukurydzy i trzciny cukrowej.
Naukowcy zdoÅ‚ali wÅ‚Ä…czyć produkcjÄ™ butanolu do naturalnego metabolizmu sinic, wykorzystujÄ…c w tym celu genetycznie zmodyfikowane cyjanobakterie. Po zintegrowaniu odpowiednich genów we wÅ‚aÅ›ciwym miejscu w genomie bakterii okazaÅ‚o siÄ™, że zaczęły one produkować butanol zamiast speÅ‚niać swoje naturalne funkcje.
Paliwo wytwarzane w ten sposób ma cenowÄ… przewagÄ™ nad produkcjÄ… etanolu z kukurydzy, której koszty uprawy i zakupu sÄ… wiÄ™ksze i maÅ‚o przewidywalne. Paliwo oparte na bakteriach wymaga mniejszej powierzchni produkcji, a surowce sÄ… odnawialne i praktycznie nieograniczone. Niektóre cyjanobakterie dodatkowo samodzielnie pobierajÄ… azot z powietrza, dziÄ™ki czemu nie trzeba ich nawozić. Wynalazek, jakim jest biopaliwo wytwarzane z bakterii, otwiera nowe możliwoÅ›ci.
Kolejne badania bÄ™dÄ… skupiaÅ‚y siÄ™ na kontrolowaniu bakterii w taki sposób, aby produkowaÅ‚y one butanol w okreÅ›lonych porach dnia i w wiÄ™kszych iloÅ›ciach bez obumierania. W planach jest także modyfikowanie kolejnych genów tak, aby bakterie zaczęły wytwarzać dÅ‚uższe wÄ™glowodory, które bÄ™dÄ… mogÅ‚y w peÅ‚ni zastÄ™pować benzynÄ™. Naukowcy chcÄ… również wykorzystywać te cyjanobakterie, które majÄ… wiÄ™kszy potencjaÅ‚ energetyczny i z tego powodu najlepiej nadajÄ… siÄ™ do produkcji paliwa do silników lotniczych.
Naukowcy zdajÄ… sobie jednak sprawÄ™ z tego, że mogÄ… upÅ‚ynąć lata, zanim ich odkrycie zostanie skomercjalizowane. Obecnie projekt pod nazwÄ… Forma Center for Metabolic Engineering skupia naukowców z Chalmers University w Szwecji i zostaÅ‚ dofinansowany kwotÄ… 3 milionów euro przez organizacjÄ™ pozarzÄ…dowÄ… Council Formas.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji