Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Projekt DCMiB realizowany przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ na terenie Kampusu Pracze, to ponad 23 tys. m2 powierzchni użytkowej, ponad 11 tys. m2 powierzchni laboratoryjnej wyposażonej w najnowocześniejszą aparaturę badawczą o wartości około 270 mln zł. Inwestycja ma dać Wrocławiowi kilkaset nowych miejsc pracy dla najzdolniejszych naukowców z Polski i zagranicy.

DCMiB jest projektem, w którym realizowane będą badania w czterech obszarach: Bio, Nano, Energia, ICT (technologie teleinfomatyczne). Dla przykładu w Departamencie Nano powstanie 18 laboratoriów i 27 pracowni wraz z zapleczem technicznym, w ramach którego powstaną warsztaty, magazyny oraz inne pomieszczenia specjalnego przeznaczenia.

Na Kampusie Pracze powstaną między innymi laboratoria technologiczne do badań nad bio- i nanotechnologiami o wysokim poziomie bezpieczeństwa w odniesieniu do zagrożeń biologicznych o kategoriach BSL (Bio Safety Level) 1, 2 i 3, a także pomieszczenia o wysokiej czystości, tzw. „clean room-y" do badań nad technologiami typu „high-tech".

Kampus Pracze – szkic przyszłych inwestycji

 

O unikatowym w skali kraju charakterze placówki badawczej świadczy budowa laboratoriów przeznaczonych dla optoelektroniki, dziedziny wiedzy, która nabiera coraz większego znaczenia w rozwoju nowoczesnych technologii. Dla przykładu można wymienić trzy laboratoria wyposażone w pełne ciągi technologiczne: Laboratorium Technologii i Zastosowań Światłowodów, Laboratorium Nanostruktur dla Konwersji Energii Słonecznej, Laboratorium Technologii Struktur Półprzewodnikowych, oraz jedyną w Polsce Pracownię Mikroskopii Nanostruktur LEEM (Low Energy Electron Microscopy).

Realizacja projektu budowy laboratoriów DCMiB umożliwi pełniejsze włączenie się naukowego i gospodarczego środowiska Wrocławia do europejskich i światowych poszukiwań nowych materiałów i technologii, które powinny znaleźć swoje zastosowanie w praktyce.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji to wielki sukces wrocławskich uczelni, instytutów PAN i instytutów branżowych w naszym Mieście, które od 2005 roku przygotowywały koncepcje Centrum oraz jego program badawczy. To również sukces inicjatorów przedsięwzięcia, władz Miasta Wrocław oraz władz Dolnego Śląska, które w rozwoju innowacyjnej gospodarki opartej na współpracy uczelni z gospodarką i biznesem upatrują szans rozwojowych i wzrostu konkurencyjności Miasta i Regionu.

Rozwój Kampusu Pracze stanowi kolejny i bardzo ważny krok w realizacji Programu EIT+, który ma uczynić z naszego Miasta i Regionu miejsce sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, kreatywności, miejsce dla ludzi ambitnych, o wielkich celach.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres