EIT+ || Debata "Nauka i innowacje w Polsce" - nowy cykl tekstów na stronie internetowej EIT+
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Debata "Nauka i innowacje w Polsce" - nowy cykl tekstów na stronie internetowej EIT+

Jak rozwijać polskÄ… naukÄ™ i promować odkrycia polskich naukowców na arenie miÄ™dzynarodowej? Jak sprawić, by krajowe innowacje znajdowaÅ‚y zastosowanie w nowoczesnych produktach zdolnych konkurować na Å›wiatowych rynkach? Odpowiedzi na te pytania chcemy poszukać w naszej debacie "Nauka i innowacje w Polsce".

WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ po kilku latach dziaÅ‚alnoÅ›ci jest już rozpoznawalnym zarówno w Polsce, jak i na Å›wiecie oÅ›rodkiem R&D (Research&Development). Jednym z filarów naszej dziaÅ‚alnoÅ›ci jest sprzyjanie krajowej innowacyjnoÅ›ci i tworzenie warunków sprzyjajÄ…cych rozwojowi nowoatorskich firm. W naszym projekcie Akcelerator EIT+ powoÅ‚aliÅ›my trzynaÅ›cie innowacyjnych przedsiÄ™biorstw. To m.in. spóÅ‚ka Infermedica, której internetowy portal Doktor-Medi.pl cieszy siÄ™ coraz wiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ…. StworzyliÅ›my też unikalny mechanizm kojarzenia biznesu i nauki - Forum A2B.

Chcemy podzielić siÄ™ naszymi doÅ›wiadczeniami w zakresie promowania innowacyjnoÅ›ci. Dlatego na naszej stronie internetowej uruchomiliÅ›my nowÄ… sekcjÄ™ pt. "Nauka i innowacyjność w Polsce". W tej debacie znajdÄ… PaÅ„stwo gÅ‚osy wielu naukowców i ekspertów, dotyczÄ…ce m.in. ich wizji strukturalnych reform polskiej nauki oraz pomysÅ‚ów na kreowanie wspóÅ‚pracy nauki z biznesem czy przemysÅ‚em. Ta wspóÅ‚praca może przynieść owoce w postaci rozwiÄ…zaÅ„ technicznych czy produktów, które stanÄ… siÄ™ sÅ‚ynne na globalnym rynku.

Pierwszy tekst, który publikujemy w ramach naszej debaty, to artykuÅ‚ prof. Macieja Å»ylicza, szefa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i spoÅ‚ecznego doradcy ds. nauki Prezydenta RP BronisÅ‚awa Komorowskiego. W tekÅ›cie opublikowanym na Å‚amach "Gazety Wyborczej", prof. Maciej Å»ylicz zastanawia siÄ™, jak zmienić model transferowania pieniÄ™dzy na potrzeby polskiej nauki.

- Uważam, że fundusze z kolejnej transzy pomocy europejskiej powinny być w znacznej części zarezerwowane dla wąskiej grupy uczonych, ponadprzeciętnie kreatywnych i naukowo wybitnych, umiejących przełamać stare nawyki oraz stosować najlepsze, uznane na świecie praktyki w swojej pracy naukowej - przekonuje prof. Maciej Żylicz.

Cały artykuł szefa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej znajdą Państwo na internetowych łamach "Gazety Wyborczej":
http://wyborcza.pl/1,127462,12770416,Mam_przepis_na_finansowanie_polskiej_nauki.html

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres