Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine oraz University of California Los Angeles School of Medicine opracowali nową platformę nanocząstek wykorzystując chitozan – polisacharyd występujący w muszlach skorupiaków – do leczenia chorób zakaźnych skóry, takich jak trądzik młodzieńczy.

W artykule opublikowanym w „Journal of Investigative Dermatology” zespół udowadnia, że nanocząstki te nie tylko niszczą Proprionobacterium acnes (gram dodatnią bakterię będącą przyczyną trądziku), lecz także hamują stany zapalne, które prowadzą do dużych i bolesnych zmian skórnych.
 
Miejscowe leczenie trądziku, między innymi nadtlenkiem benzoilu, kwasem salicylowym, czy antybiotykami do stosowania miejscowego (np. klindamycyna, retynoidy), powoduje skutki uboczne, w tym uodparnianie się bakterii, podrażnienie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry i przebarwienia.
 
Naukowcy umieścili nadtlenek benzoilu w kapsułkach z nanocząstek chitozanu i alginianu. Nanocząstki te (<50 nm) posłużyły nie tylko za nośnik leku. Przeciwbakteryjne działanie chitozanu jest wykorzystywane do konserwowania żywności, aby zapobiec jej psuciu się, a także do produkcji odzieży dla pracowników ochrony zdrowia. Nanocząstki przeciwdziałają nie tylko Proprionobacterium acnes, lecz także gronkowcowi złocistemu opornemu na metycylinę i pałeczce okrężnicy. Dzięki temu nanocząstki z chitozanu i alginianu mogą być nie tylko nośnikiem leku, ale również skutecznym sposobem na zwalczanie różnego rodzaju stanów zapalnych.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres