Doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej dla Jose Manuela Barroso
|
Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w czwartek (1 grudnia br.) we Wrocławiu, w Gmachu Głównym Uczelni. W swoim wystąpieniu przewodniczący Barroso zawarł szereg pozytywnych opinii o Wrocławskim Centrum Badań EIT+.
José Manuel Barroso tytuł doktora honoris causa odebrał osobiście z rąk prof. Tadeusza Więckowskiego, Rektora Politechniki Wrocławskiej. Władze uczelni przyznały przewodniczącemu Komisji Europejskiej to wyróżnienie w uznaniu m.in. dla jego zasług i starań na rzecz budowy europejskiego społeczeństwa opartego na innowacyjności i wiedzy, a także za wspieranie wielu inicjatyw promujących rozwój nauki.
W swoim przemówieniu Przewodniczący Komisji Europejskiej chwalił stolicę Dolnego Śląska za otwartość, dynamiczny rozwój i czerpanie siły z wielokulturowego dziedzictwa historycznego miasta. Z uznaniem Jose Manuela Barroso spotkała się też aktywność władz miasta na niwie budowania we Wrocławiu innowacyjnej gospodarki i troska o kształcenie na wysokim poziomie kolejnych pokoleń młodzieży, dobrze przygotowanych do wyzwań niesionych przez realia globalizacji.
Wystąpienie rzewodniczącego Barroso było jego wizją Europy. Mówiąc o wyzwaniach dla niej, nawiązywał do historii dzisiejszego Wrocławia, który stawiał jako wzór dla przyszłości Unii Europejskiej. Podkreślał, że polityków musi cechować przede wszystkim determinacja, niezależnie od obecnych zawirowań.
Warto podkreślić, że Jose Manuela Barroso wymienił dwa wielkie przedsięwzięcia, realizowane we Wrocławiu jako odpowiadające jego wizji. Jednym z nich nazwał wszystkie wydarzenia związane ze zdobyciem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, drugie nawiązywało do sfery badań naukowych i rozwoju. W tym kontekście Przewodniczący Komisji Europejskiej wyraził się z dużym uznaniem o Wrocławskim Centrum Badań EIT+.
- Wrocław jest miejscem spotkań wielu kultur, religii, narodowości i języków. To jednocześnie miasto bardzo dynamiczne, silne gospodarczo, przemysłowo, o bogatej tradycji akademickiej, naukowej i kulturalnej, od niedawna cieszące się mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To też doskonały przykład miasta tętniącego życiem, otwartego na wyzwania niesione przez przyszłość - stwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - To w Waszym mieście powstało Wrocławskie Centrum Badań EIT+ i to w nim przygotowane do otwarcia jest centrum nauki i edukacji Humanitarium. To wszystko, podobnie jak wyniki ekonomiczne miasta i wskaźniki zatrudnienia pokazują nam, że mówiąc o Wrocławiu mamy do czynienia z niezwykłą opowieścią – dodał.
Pełny tekst przemówienia (w języku angielskim) jest dostępny pod linkiem poniżej:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/11/841&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en
(fot. Ssolbergj/Wikipedia).
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...
więcej informacji