EIT+ || Dwa granty naukowe dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Dwa granty naukowe dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

grantPrężnie dziaÅ‚ajÄ…ce laboratoria WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ realizujÄ… projekty komercyjne, ale również skutecznie starajÄ… siÄ™ o nowe projekty badawcze, które sÅ‚użą rozwojowi nauki. DoskonaÅ‚ym tego przykÅ‚adem jest Laboratorium Biospektroskopii i Bioobrazowania, którym kieruje dr hab. Artur Bednarkiewicz. Aplikacje do Narodowego Centrum Nauki, dwóch badaczek z tego laboratorium – mgr Katarzyny Prorok i mgr MaÅ‚gorzaty Misiak, zostaÅ‚y pozytywnie ocenione i uzyskaÅ‚y dofinansowanie istotnie wzmacniajÄ…c potencjaÅ‚ badawczy Laboratorium.

 Projekt mgr MaÅ‚gorzaty Misiak o nazwie „Optymalizacja syntezy i wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci spektroskopowych nanowymiarowych krystalitów CaF2 i/lub MgF2 domieszkowanych jonami Yb3+ i Tm3+” bÄ™dzie realizowany przez dwa lata. Jego celem jest odpowiedni dobór warunków syntezy oraz stężenia jonów domieszkujÄ…cych wybrane matryce, co pozwoli na otrzymanie wzbudzanych Å›wiatÅ‚em podczerwonym, wydajnych luminoforów konwertujÄ…cych energiÄ™ w górÄ™.

Zarówno fluorek wapnia, jak i magnezu sÄ… interesujÄ…cymi materiaÅ‚ami mogÄ…cymi sÅ‚użyć jako matryca w domieszkowaniu jonami lantanowców. Fluorek wapnia CaF2 jest dobrze znanym materiaÅ‚em posiadajÄ…cym stosunkowo niskÄ… energiÄ™ drgaÅ„ sieci. Fluorek magnezu MgF2 natomiast jest jak dotÄ…d jednym z najsÅ‚abiej przebadanych nanokrystalicznych fluorków. Jony wapnia i magnezu wchodzÄ…ce w skÅ‚ad matrycy sÄ… nietoksyczne, a ich promieÅ„ jonowy jest zbliżony do promienia jonowego jonów lantanowców, przez co w Å‚atwy sposób mogÄ… zostać one wbudowane w strukturÄ™ tych fluorków.

W zastosowaniach biologicznych emisja jonów tulu w bliskiej podczerwieni (przy 800 nm) pod wpÅ‚ywem wzbudzania niskoenergetycznym promieniowaniem 980 nm jest wyjÄ…tkowo istotna, gdyż obydwie energie promieniowania mieszczÄ… siÄ™ w zakresie tzw. okna optycznego skóry. W zakresie tym promieniowanie może przenikać na znacznÄ… gÅ‚Ä™bokość tkanek i materiaÅ‚ów biologicznych. To czyni materiaÅ‚y domieszkowane jonami Yb3+/Tm3+ konkurencyjnymi w stosunku do konwencjonalnych barwników organicznych oraz kropek kwantowych, które wymagajÄ… wzbudzenia promieniowaniem o wyższej energii.

Rezultaty badaÅ„ prowadzonych w ramach projektu umożliwiÄ… dalsze prace badawcze. Otrzymane materiaÅ‚y mogÄ… być bowiem potencjalnie wykorzystywane w bio-obrazowaniu gÅ‚Ä™boko tkankowym (dziÄ™ki luminescencji w zakresie bliskiej podczerwieni), oraz zastosowaniach wymagajÄ…cych pracy na poziomie promieniowania niskoenergetycznego – przekonuje mgr Misiak – Kierownik Projektu.

GÅ‚ównym celem drugiego projektu, który uzyskaÅ‚ dofinansowanie jest synteza, a także strukturalna i spektroskopowa charakteryzacja koloidalnych nanoczÄ…stek tlenku itru (Y2O3) domieszkowanych jonami terbu (Tb3+) oraz iterbu (Yb3+). Przez kolejne dwa lata bÄ™dzie go realizować mgr Katarzyna Prorok, a jego tytuÅ‚ brzmi „Synteza i optymalizacja wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci spektroskopowych koloidalnych, nanokrystalicznych tlenków domieszkowanych jonami lantanowców”.

Zjawisko konwersji energii wzbudzenia w górÄ™ pomiÄ™dzy tymi jonami byÅ‚o stosunkowo rzadko badane, ze wzglÄ™du na relatywnie niskÄ… wydajność kooperatywnego transferu energii, w porównaniu z najczęściej stosowanymi jonami takim jak, Er3+/Yb3+ bÄ…dź też Tm3+/Yb3+. Dodatkowo, intensywność luminescencji nanoczÄ…stek jest znacznie mniejsza w porównaniu z materiaÅ‚ami w skali mikro.

Istotne jest zatem podjÄ™cie próby poprawienia wydajnoÅ›ci kwantowej emisji materiaÅ‚ów domieszkowanych jonami Tb3+ oraz Yb3+ poprzez modyfikacjÄ™ chemicznego i strukturalnego otoczenia jonów aktywnych a także kontrolÄ™ ich koncentracji i dystrybucji – opowiada z pasjÄ… mgr Katarzyna Prorok. Uzyskanie relatywnie wysokiej intensywnoÅ›ci emisji z jonów terbu oraz pokrycie powierzchni krystalitów krzemionkÄ… bÄ…dź też hydrofilowym ligandem otrzymane nanokrystality mogÄ… znaleźć wiele potencjalnych biomedycznych zastosowaÅ„ takich jak znakowanie luminescencyjne oraz obrazowanie biologiczne - dodaje.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres