EIT+ partnerem ogólnopolskiej akcji "DNA. Encyklopedia życia". Święto biotechnologów 20 kwietnia br. we Wrocławiu
|
W najbliższą sobotę (20 kwietnia br.) ul. Świdnicka we Wrocławiu zamieni się w laboratorium biotechnologiczne. Wszystko dzięki wydarzeniom w ramach ogólnopolskiej akcji „DNA. Encyklopedia życia”.
O godz. 10 na ul. Świdnickiej zostanie otwarte miasteczko namiotowe, w którym młodzi wrocławscy studenci Biotechnologii zaprezentują tajemnice nauki, którą się zajmują. Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. To m.in. konkursy z nagrodami i wykłady wrocławskich badaczy zajmujących się tematyką biotechnologii. W gronie zaproszonych gości znalazł się dr Łukasz Kozera, który kieruje Biobankiem EIT+ i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. O zaletach genetycznie modyfikowanego lnu, który może przynieść zastosowanie go np. w medycynie, opowie zaś prof. Jan Szopa-Skórkowski, współpracujący z EIT+ w ramach projektu BioMed.
W miasteczku namiotowym będzie można wcielić się młodego naukowca i samemu wykonać eksperymenty. Organizatorzy zaprezentują także pokazy chemii obliczeniowej oraz modelowania nuklearnego. Wszystko dzięki w pełni wyposażonemu polowemu laboratorium. Nie zabraknie też porad dotyczących zdrowego odżywiania dzięki żywności biotechnologicznej oraz pokazów naturalnych kosmetyków.
W ramach Ogólnopolskich Dni Biotechnologii, organizatorzy odbędzie się również debata o GMO. Zaplanowano ją na 21 kwietnia br., w Sali Amfiteatralnej nowego budynku Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie Fryderyka 14a o. Dyskusja rozpocznie się o godz. 14. Naukowcy zajmujący się tą tematyką skonfrontują wszelkie "za" i "przeciw", odpowiedzą też na wszelkie pytania uczestników debaty.
Przygotowano też atrakcję dla miłośników aktywnej rozrywki. W sobotę o godz. 12 rozpocznie się gra miejska pt. „Wirus”. Zabawa zacznie się w budynku Zakładu Antropologii PAN przy ul. Kuźniczej 25, a zapisać się można drogą mailową, wysyłając zgłoszenie na adres: gry.miejskie@gmail.com.
Szczegółowy program akcji „DNA. Encyklopedia życia” znajdą Państwo TUTAJ (POBIERZ PLIK).
W dniach 19-24 kwietnia br. na ul. Świdnickiej będzie można też obejrzeć specjalne obrazy, prezentujące kod DNA znanych mieszkańców Wrocławia. Udział w niej wzięli artyści, sportowcy, politycy, naukowcy oraz biznesmeni. To m.in. walczący o awans do Ekstraklasy koszykarze Śląska Wrocław, a także Pani Lidia Geringer de Oedenberg (poseł do Parlamentu Europejskiego), rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Kołacz oraz autor znakomitej serii kryminałów z przedwojennym Wrocławiem w tle, Marek Krajewski. Więcej informacji o wystawie „Wrocławianie rozebrani do ostatniej nitki DNA” znajdą Państwo na Facebooku: http://www.facebook.com/events/621442117869359/.
Organizatorami akcji "DNA. Encyklopedia życia" są:
- Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów "Przybysz" z Uniwersytetu Wrocławskiego
- Koło Naukowe Studentów Biotechnologii "Bio-Top" z Politechniki Wrocławskiej
- Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraz z Akademickim Stowarzyszeniem Studentów Biotechnologii
- Stowarzyszenie ARTwszywka
- firma Biotteam.
Partnerem tego projektu jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
Serdecznie zapraszamy!
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji