EIT+ rozpoczyna współpracę z programem ECEMP
|
Z przyjemnoÅ›ciÄ… informujemy, że partnerem realizowanego we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ Projektu NanoMat bÄ™dzie program European Centre for Emerging Materials and Processes (ECEMP), wdrażany w niemieckiej Saksonii i kierowany przez Å›wiatowej sÅ‚awy naukowca prof. Wernera Hufenbacha. UmowÄ™ o wspóÅ‚pracy podpisaÅ‚ w dniu 26 maja 2011 r. w Dreźnie Prezes ZarzÄ…du EIT+, prof. MirosÅ‚aw Miller.
Projekt NanoMat obejmuje badania nad nanotechnologiami, nanomateriaÅ‚ami i technologiami generatywnymi. WspóÅ‚praca z programem ECEMP otworzy przed wrocÅ‚awskim projektem nowe perspektywy rozwoju. Nasi badacze i naukowcy bÄ™dÄ… mogli wymieniać doÅ›wiadczenia ze specjalistami z Saksonii, a taka synergia wiedzy pozwoli skutecznie rozwiÄ…zywać najtrudniejsze problemy badawcze i tworzyć nowÄ… jakość w dziedzinie nanotechnologii. To także szansa na wspólnÄ… komercjalizacjÄ™ wyników realizowanych badaÅ„ na rynku niemieckim, m.in. w sektorze produkcji samochodów.
W ramach ECEMP prowadzonych jest 14 podprojektów, realizowanych wspólnie przez 37 katedr z 22 instytutów badawczych i uczelni w Dreźnie oraz Freiburgu. W budżecie programu ECEMP przewidziano na badania 34 mln euro.
WiÄ™kszość badaÅ„ podejmowanych w ramach programu dotyczy rozwoju materiaÅ‚ów wieloskÅ‚adnikowych i technologii ich zastosowania w gospodarce czy przemyÅ›le. Naukowcy i eksperci zaangażowani w program to specjaliÅ›ci od różnego rodzaju materiaÅ‚ów, jak plastik, metale czy substancje naturalne.
Programem ECEMP kieruje prof. Werner Hufenbach z Technische Universität Dresden. To cieszÄ…cy siÄ™ miÄ™dzynarodowÄ… renomÄ… znawca tematyki lekkich konstrukcji polimerowych, stosowanych w energetyce i lotnictwie. Prof. Hufenbach byÅ‚ zaangażowany m.in. w projekt budowy szybkiej kolei w Chinach.
Szef ECEMP w marcu br. goÅ›ciÅ‚ na Kampusie Pracze (siedzibie WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+), stojÄ…c na czele delegacji przedstawicieli realizowanego w Saksonii programu. W trakcie marcowej wizyty omawiano m.in. wÅ‚aÅ›nie możliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy miÄ™dzy ECEMP i EIT+, która teraz nabraÅ‚a charakteru oficjalnego partnerstwa.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji