Naukowcy z Seoul National University zaprezentowali wrażliwą na nacisk membranę, która jest w stanie poczuć spadające na nią krople wody, ludzki puls czy chodzącą po niej biedronkę.
Tworząc elektroniczną skórę badacze bazowali na systemach transdukcji sygnału, które składają się z nanoskopowych włosków znajdujących się w uszach, jelitach oraz nerkach.
Superczuła biomimetyczna skóra składa się z dwóch warstw poliuretanu akrylowego, które są gęsto pokryte mikroskopijnymi włoskami polimerowymi wysokości 1000 nanometrów i średnicy 100 nanometrów. Dodatkowo, każdy włosek jest pokryty platyną oraz przytwierdzony do podstawy. Obie warstwy łączone są ze sobą w ten sposób, aby nanowłókna z warstwy górnej mieszały się z tymi z dolnej. Pokryte platyną włoski umożliwiają przepływ prądu pomiędzy warstwami.
Ponadto, pod wpływem czynników zewnętrznych (dotyku, skręcenia, popchnięcia) nanowłókna ocierają się o siebie i zginają powodując powstawanie prądu o różnej wartości – to właśnie sprawia, iż materiał jest w stanie odróżnić czy materiał został dotknięty czy może skręcony.
Źródło: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji