EIT+ || European Innovation Council – propozycja utworzenia nowego program dla badań i innowacji w Europie
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

European Innovation Council – propozycja utworzenia nowego program dla badań i innowacji w Europie

W dniach 22-23 czerwca br. trwa w Brukseli konferencja „A New start for Europe - Opening up to an Era of Innovation”. Podczas wczorajszego dnia Carlos Moedas, Komisarz ds. BadaÅ„, Nauki i Innowacji zaprezentowaÅ‚ nowe spojrzenie na europejskÄ… politykÄ™ badaÅ„ i innowacji, która zakÅ‚ada m.in. utworzenie European Innovation Council - Europejskiej Rady ds. Innowacji. Nowa polityka może mieć gigantyczny wpÅ‚yw na rozwój systemu finansowania i wspierania innowacji w Unii Europejskiej w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”

Program ramowy pn. „Horyzont 2020" to najwiÄ™kszy w historii program finansowania badaÅ„ naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld EUR. Kluczowym zadaniem Programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badaÅ„, aż po wdrożenie nowych rozwiÄ…zaÅ„, produktów czy technologii. Pomimo tak ogromnych Å›rodków finansowych Europa w dalszym ciÄ…gu pozostaje na trzecim miejscu za AmerykÄ… oraz AzjÄ…. 

- Europa posiada bardzo dużo mocnych stron. JesteÅ›my otwarci, dywersyfikujemy swój potencjaÅ‚, tworzymy wielkie i ważne instytucje. Z programu „Horyzont 2020” finansujemy badania na niespotykanÄ… dotÄ…d skalÄ™. Niemniej jednak stojÄ… przed nami kolejne wyzwania i zmiany -  podkreÅ›laÅ‚ Carlos Moedas w czasie wczorajszego wystÄ…pienia. - Horyzont 2020 zrobiÅ‚ ogromny krok dla rozwoju technologii. Jestem bardzo dumny z tego. Ale widzÄ™ też, że Europa nie ma jeszcze programu, który wspieraÅ‚by Å›wiatowej klasy innowacje, tak jak Europejska Rada ds. BadaÅ„ wspiera twórcze i nowatorskie pomysÅ‚y badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Dlatego też powinniÅ›my spojrzeć na najlepsze miÄ™dzynarodowe praktyki i zaprojektować nowÄ… EuropejskÄ… RadÄ™ ds. Innowacji (European Innovation Council).

Postulat i koncepcjÄ™ utworzenia European Innovation Council (EIC)  zgÅ‚osiÅ‚ cztery lata temu prof. Jerzy Langer, prezes WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ i przewodniczÄ…cy grupy doradczej Advisory Board „Future and Emerging Technologies (FET)”, którego zadaniem jest finansowanie wspólnych badaÅ„ w celu poszukiwania nowych możliwoÅ›ci rozwoju technologicznego. Jest to drugi co wielkoÅ›ci po European Research Council (ERC) program finansowania badaÅ„ przyszÅ‚oÅ›ciowych. Przeznaczono na ten cel ponad 3 mld EUR. 

 - Jestem bardzo szczęśliwy, że decyzja o utworzeniu European Innovation Council padÅ‚a z ust osoby, która ma szansÄ™ na zrealizowanie tej propozycji. Utworzenie bliźniaka ERC skupiajÄ…cego siÄ™ na wizjonerskich technologiach pozwoli Europie na przekucie twórczych i nowatorskich pomysÅ‚ów badawczych w konkretne rozwiÄ…zania oraz na rozwój przedsiÄ™biorczoÅ›ci - wyjaÅ›nia prof. Jerzy Langer. To bÄ™dzie dopeÅ‚nienie fundamentalnej roli Komisji Europejskiej w wspieraniu najbardziej ambitnych i nowatorskich pomysÅ‚ów technologicznych, zwÅ‚aszcza proponowanych przez wizjonerskie start-upy i mÅ‚odych badaczy oraz innowatorów, podobnie jak to siÄ™ staÅ‚o z badaniami podstawowymi dziÄ™ki ERC. ERC ma dać Europie Noble, a miejmy nadziejÄ™, że EIC - Gatesów. A dla mnie osobiÅ›cie to ogromna radość i satysfakcja, że po kilku latach stukania do różnych drzwi europejskich i przekonywania decydentów, mój pomysÅ‚ może siÄ™ ziÅ›cić. JeÅ›li tak siÄ™ stanie, to bÄ™dzie osiÄ…gniÄ™cie życia dla dobra nauki i mÅ‚odych talentów

Zalążkiem European Innovation Council może i powinien stać siÄ™ program "Future and Emerging Technologies" (FET) w ramach „Horyzontu 2020”. FET finansuje interdyscyplinarne projekty, które Å‚Ä…czÄ…c potencjaÅ‚ z różnych dziedzin nauki (fizyka, informatyka, biologia, nauka o Å›rodowisku, nauki spoÅ‚eczne, humanistyczne, etc.) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, majÄ… przynieść nowe rozwiÄ…zania technologiczne możliwe do jak najszybszej komercjalizacji. FET stanowi zatem naturalne uzupeÅ‚nienie dla grantów w zakresie badaÅ„ podstawowych Europejskiej Rady ds. BadaÅ„ Naukowych (ERC).

- Stworzenie European Innovation Council bÄ™dzie wymagaÅ‚o czasu, zapewne nie powstanie z dnia na dzieÅ„, niemniej jednak jako przewodniczÄ…cy grupy doradczej FET (FETAB) zaproponujÄ™ już na poczÄ…tku lipca pierwszy schemat tego programu. Pracujemy nad nim od ponad roku – zapewnia prof. Langer. – DecydujÄ…cymi czynnikami wszystkich decyzji powinny być przede wszystkim wizja, doskonaÅ‚ość, mÄ…drość i – tak jak zaznaczyÅ‚ wczoraj Komisarz ds. BadaÅ„, Nauki i Innowacji Carlos Moedas – otwartość na innowacje.Zatem „Let's start with Open Innovation!”.

zaprezentowaÅ‚ nowe spojrzenie na europejskÄ… politykÄ™ badaÅ„ i innowacji, która zakÅ‚ada m.in. utworzenie European Innovation Council - Europejskiej Rady ds. Innowacji. Nowa polityka może mieć gigantyczny wpÅ‚yw na rozwój systemu finansowania i wspierania innowacji w Unii Europejskiej w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”. 
 
Program ramowy pn. „Horyzont 2020" to najwiÄ™kszy w historii program finansowania badaÅ„ naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld EUR. Kluczowym zadaniem Programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badaÅ„, aż po wdrożenie nowych rozwiÄ…zaÅ„, produktów czy technologii. Pomimo tak ogromnych Å›rodków finansowych Europa w dalszym ciÄ…gu pozostaje na trzecim miejscu za AmerykÄ… oraz AzjÄ…. 
 
-  Europa posiada bardzo dużo mocnych stron. JesteÅ›my otwarci, dywersyfikujemy swój potencjaÅ‚, tworzymy wielkie i ważne instytucje. Z programu „Horyzont 2020” finansujemy badania na niespotykanÄ… dotÄ…d skalÄ™. Niemniej jednak stojÄ… przed nami kolejne wyzwania i zmiany -  podkreÅ›laÅ‚ Carlos Moedas w czasie wczorajszego wystÄ…pienia. - Horyzont 2020 zrobiÅ‚ ogromny krok dla rozwoju technologii. Jestem bardzo dumny z tego. Ale widzÄ™ też, że Europa nie ma jeszcze programu, który wspieraÅ‚by Å›wiatowej klasy innowacje, tak jak Europejska Rada ds. BadaÅ„ wspiera twórcze i nowatorskie pomysÅ‚y badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Dlatego też powinniÅ›my spojrzeć na najlepsze miÄ™dzynarodowe praktyki i zaprojektować nowÄ… EuropejskÄ… RadÄ™ ds. Innowacji (European Innovation Council).
 
Postulat i koncepcjÄ™ utworzenia European Innovation Council (EIC)  zgÅ‚osiÅ‚ cztery lata temu prof. Jerzy Langer, prezes WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ i wspóÅ‚przewodniczÄ…cy grupy doradczej Advisory Board „Future and Emerging Technologies (FET)”, którego zadaniem jest finansowanie wspólnych badaÅ„ w celu poszukiwania nowych możliwoÅ›ci rozwoju technologicznego. Jest to drugi co wielkoÅ›ci po European Research Council (ERC) program finansowania badaÅ„ przyszÅ‚oÅ›ciowych. Przeznaczono na ten cel ponad 3 mld EUR. 
 
 - Jestem bardzo szczęśliwy, że decyzja o utworzeniu European Innovation Council padÅ‚a z ust osoby, która ma szansÄ™ na jej zrealizowanie tej propozycji. Utworzenie bliźniaka ERC skupiajÄ…cego siÄ™ na wizjonerskich technologiach pozwoli Europie na przekucie twórczych i nowatorskich pomysÅ‚ów badawczych w konkretne rozwiÄ…zania oraz rozwój przedsiÄ™biorczoÅ›ci - wyjaÅ›nia prof. Jerzy Langer. To bÄ™dzie dopeÅ‚nienie fundamentalnej roli Komisji Europejskiej w wspieraniu najbardziej ambitnych i nowatorskich pomysÅ‚ów technologicznych, zwÅ‚aszcza proponowanych przez wizjonerskie start-upy i mÅ‚odych badaczy i innowatorów, podobnie jak to siÄ™ staÅ‚o z badaniami podstawowymi dziÄ™ki ERC. ERC ma dać Europie Noble, a miejmy nadziejÄ™, ze EIC - Gatesów. A dla mnie osobiÅ›cie to ogromna radość i satysfakcja, że po kilku latach stukania do różnych drzwi europejskich i przekonywania decydentów, mój pomysÅ‚ może siÄ™ ziÅ›cić. JeÅ›li tak siÄ™ stanie, to bÄ™dzie osiÄ…gniÄ™cie życia dla dobra nauki i mÅ‚odych talentów. 
 
Zalążkiem European Innovation Council może i powinien stać siÄ™ program "Future and Emerging Technologies" (FET) w ramach „Horyzontu 2020”. FET finansuje interdyscyplinarne projekty, które Å‚Ä…czÄ…c potencjaÅ‚ z różnych dziedzin nauki (fizyka, informatyka, biologia, nauka o Å›rodowisku, nauki spoÅ‚eczne, humanistyczne, etc.) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, majÄ… przynieść nnowe rozwiÄ…zania technologiczne możeliwe do jak naszybszej komercjalizacji.  FET stanowi zatem naturalne uzupeÅ‚nienie dla grantów w zakresie badaÅ„ podstawowych Europejskiej Rady ds. BadaÅ„ Naukowych (ERC).
 
- Stworzenie European Innovation Council bÄ™dzie wymagaÅ‚o czasu, zapewne nie powstanie z dnia na dzieÅ„, niemniej jednak jako przewodniczÄ…cy grupy doradczej FET  (FETAB) zaproponujÄ™ już na poczÄ…tku lipca pierwszy schemat tego programu. Pracujemy nad nim od ponad roku – zapewnia prof. Langer. – DecydujÄ…cymi czynnikami wszystkich decyzji powinny być przede wszystkim wizja, doskonaÅ‚ość, mÄ…drość i – tak jak zaznaczyÅ‚ wczoraj Komisarz ds. BadaÅ„, Nauki i Innowacji Carlos Moedas – otwartość na innowacje.  Zatem „Let's start with Open Innovation!”. 

WiÄ™cej informacji na temat konferencji „Opening up to an Era of Innovation”. 

Przemówienie Komisarza ds. BadaÅ„, Nauki i Innowacji Carlosa Moedas

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres