EIT+ || FINLANDIA – KRAJ LASÓW, JEZIOR i ŚNIEGU?
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

W dniach 18-19 marca z wizytÄ… do Finlandii udaÅ‚a siÄ™ wrocÅ‚awska delegacja w skÅ‚adzie: RafaÅ‚ Dutkiewicz Prezydent WrocÅ‚awia, Maciej  Litwin Dyrektor WrocÅ‚awskiego Centrum Akademickiego oraz prof. MirosÅ‚aw Miller Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ sp. z o.o. Interesowano siÄ™ szczególnie pracami i osiÄ…gniÄ™ciami instytucji, które budujÄ… w Finlandii GospodarkÄ™ OpartÄ… na Wiedzy.

 

Kryzys w Finlandii po upadku ZSRR (1994r.) spowodowaÅ‚ spadek PKB o 20% i wymusiÅ‚ tym samym zainteresowanie obywateli, kóÅ‚ rzÄ…dowych i przedstawicieli nauki tematykÄ… innowacyjnoÅ›ci. Pierwszym krokiem fiÅ„skiego programu byÅ‚ konsens dotyczÄ…cy zwiÄ™kszenia finansowania sektora BadaÅ„ i Rozwoju. Za projekty kluczowe i godne finansowania uznawano tylko takie, które zgÅ‚aszane byÅ‚y wspólnie przez uczelnie i biznes. Odrzucano zaÅ› wszystkie te, których autorem byÅ‚y same uczelnie bÄ…dź tylko przemysÅ‚. Sukcesy gospodarcze wspólnych inicjatyw, w drugim kroku planu rozwoju innowacyjnej gospodarki kontynuowano wspierajÄ…c budowÄ™ klastrów technologicznych, których gÅ‚ównÄ… rolÄ… byÅ‚o tworzenie warunków kontynuacji rozwoju mÅ‚odych firm i kreowanie nowych dziedzin gospodarki.

 

 

Polityka „nowego myÅ›lenia o gospodarce" przeniosÅ‚a siÄ™ w Finlandii również na inne obszary spoÅ‚eczne. W kontekÅ›cie usprawniania i unowoczeÅ›niania roli szkóÅ‚ wyższych, aby zwiÄ™kszyć swÄ… „siÅ‚Ä™ oddziaÅ‚ywania", a także lepszego przygotowania ich do wyzwaÅ„ jakie niesie ze sobÄ… europejska i Å›wiatowa globalizacja, postanowiono je integrować. Aktualnie proces konsolidacji dobiega koÅ„ca, a w Helsinkach Å‚Ä…czÄ… siÄ™ ze sobÄ…: Politechnika, Uniwersytet Ekonomiczny i Wyższa SzkoÅ‚a Artystyczna. NowÄ… uczelniÄ… zarzÄ…dzać bÄ™dzie Fundacja, której rzÄ…d przekaże 500 mln EUR, a sektor prywatny dofinansuje w wysokoÅ›ci 200 mln EUR.

 

(przykÅ‚ady projektów: http://www.livinglab.fi/, http://www.forumvirium.fi/)

 

 ŹródÅ‚a fiÅ„skich sukcesów upatrywać należy nie tylko w tradycji i kulturze, ale przede wszystkim w cechach mentalnych narodu, takich jak; otwartość w kontaktach osobistych, wzajemne zaufanie, gotowość do zmian i preferowanie wspóÅ‚pracy w osiÄ…ganiu celów.

 

 

FiÅ„ski model budowy Gospodarki Opartej na Wiedzy oparty jest na Å›cisÅ‚ej wspóÅ‚pracy instytucji odpowiedzialnych za innowacje. PolitykÄ™ tÄ™ zapoczÄ…tkowaÅ‚a reforma fiÅ„skich uczelni polegajÄ…ca na integracji politechnik (nadzorowanych przez wÅ‚adze regionów) i uniwersytetów (nadzorowanych przez rzÄ…d). W procesie tym uczestniczÄ… również Akademia Nauk Finlandii, agencje rzÄ…dowe TEKES, VTT i instytucje finansowe. Program rozwoju sektora nauki w Finlandii przewiduje znacznÄ… internacjonalizacjÄ™ i silne powiÄ…zania z instytucjami naukowymi UE. Efekty fiÅ„skich reform najlepiej prezentujÄ… siÄ™ w statystykach: MaÅ‚e i Åšrednie PrzedsiÄ™biorstwa wytwarzajÄ… 22% PKB Finlandii (Å›rednia unijna to 9%).

 

Istotna dla rozwoju innowacji jest też skuteczna komunikacja polegajÄ…ca na „pÅ‚askiej hierarchii" - w Finlandii zwraca siÄ™ do partnerów z imienia, zasada ta obowiÄ…zuje również relacje pomiÄ™dzy profesorami i studentami!

 

Park Naukowy Otaniemi powstaÅ‚y w 2004r. to wzorcowy przykÅ‚ad wspóÅ‚pracy uczelni, instytutów naukowych, biznesu, samorzÄ…dów  metropolii i wÅ‚adz centralnych. Na terenie Otaniemi znajduje siÄ™ m.in. Politechnika (TKK), Å‚Ä…czÄ…cy siÄ™ obecnie z Uniwersytetem Ekonomicznym i WyższÄ… SzkoÅ‚Ä… ArtystycznÄ… tworzÄ…c Aalto University. Dwa kampusy poÅ‚ożone na przeciwlegÅ‚ych brzegach jeziora poÅ‚Ä…czy metro, którego czas przejazdu miÄ™dzy oÅ›rodkami to 8 minut. Stacje metra zaprojektowano tak, aby staÅ‚y siÄ™ przyjaznym miejscem spotkaÅ„ naukowców, studentów, ludzi przemysÅ‚u - zgodnie z licznymi badaniami socjologów wÅ‚aÅ›nie w takich miejscach przypadkowych spotkaÅ„ jest swobodna atmosfera rozmów i dyskusji, która owocuje budowaniem zaufania oraz nowymi pomysÅ‚ami i projektami.

 

 

 

 

 TKK zatrudnia obecnie 3400 pracowników naukowych. KsztaÅ‚ci 42% inżynierów w Finlandii. Cudzoziemcy stanowiÄ… tu 8% studentów i 12% doktorantów. Program FIDIPRO (finansowane przez TEKES i Ministerstwo Pracy i Gospodarki) podpisuje kontrakty z profesorami z zagranicy na minimum 5 lat. Obecnie zatrudnionych jest tam 40 profesorów (na samym TKK - 22). StrategiÄ™ helsiÅ„skiej Politechniki TKK ująć można w kilku sÅ‚owach: umiÄ™dzynarodowienie badaÅ„ i kontaktów, jakość i odnawialność energii, wpÅ‚yw na spoÅ‚eczeÅ„stwo gÅ‚ównie poprzez technologie cyfrowe.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres