Opracowanie nowej techniki ultraczułej detekcji gazów i jej zastosowanie do monitorowania poziomu metanu w atmosferze |

NanoMat BioMed DCMiB Akcelerator Patent Plus O projekcie Aktualności POF Homing Plus Projekty FNP - Metan FNP - Solar Aktualności Lider Projekty Lider H2Sens BioPatent PLACES EU 7PR TEPSIE EU 7PR ASPICE EU 7PR Acropolis EU 7PR BBMRI-LPC PRELUDIUM 6 Network Sunrise Dolnośląski Klaster Technologii Fotonicznych |
strona główna
Projekty
Homing Plus
Projekty
FNP - Metan
Opracowanie nowej techniki ultraczułej detekcji gazów i jej zastosowanie do monitorowania poziomu metanu w atmosferze
W lipcu 2013 r. we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ rozpoczÄ™liÅ›my realizacjÄ™ projektu „Opracowanie nowej techniki ultraczuÅ‚ej detekcji gazów i jej zastosowanie do monitorowania poziomu metanu w atmosferze”, finansowanego przez FundacjÄ™ na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Homing Plus. Jego gÅ‚ównym celem jest rozwój metod laserowej detekcji gazów. Projekt realizowany bÄ™dzie w nowo otwartym laboratorium EIT+ mieszczÄ…cym siÄ™ na Praczach OdrzaÅ„skich we WrocÅ‚awiu. Prowadzone badania bÄ™dÄ… siÄ™ skupiać na stworzeniu prototypowego systemu do zdalnej detekcji metanu w atmosferze w oparciu o nowÄ… technikÄ™ pomiarowÄ… CLaDS (Chirped Laser Dispersion Spectroscopy). Zainteresowanie metanem wynika m.in. z kluczowej roli, jakÄ… odgrywa on w ksztaÅ‚towaniu klimatu na Ziemi. Projekt realizowany jest w nowoczesnych laboratoriach mieszczÄ…cych siÄ™ w Kampusie Pracze WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+. Wykrywanie wycieków metanu (zarówno na etapie wydobycia jak i przesyÅ‚u) ma także znaczenie ekonomiczne. To sprawia, że wyniki projektu mogÄ… zainteresować zarówno naukowców (np. klimatologów) jak i firmy zajmujÄ…ce siÄ™ przemysÅ‚em wydobywczym (w szczególnoÅ›ci wydobyciem i przesyÅ‚em gazu). Ponadto, opracowana technika pomiarowa może być z Å‚atwoÅ›ciÄ… zaadoptowana do detekcji innych zwiÄ…zków wystÄ™pujÄ…cych w atmosferze, np. pary wodnej lub tlenków wÄ™gla i azotu.
Kierownikiem projektu jest dr inż. Michał Nikodem (michal.nikodem@eitplus.pl), a w pracach badawczych uczestniczyć będą także stypendyści realizujący prace magisterskie. Termin zakończenia: 30 czerwca 2015 r.
Projekt wspóÅ‚finansowany przez UniÄ™ EuropejskÄ… z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Czy wiesz, że ...Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
Zobacz również |
|
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|