EIT+ || FreeFire jedenastą spółką innowacyjną w projekcie Akcelerator EIT+
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

FreeFire jedenastą spółką innowacyjną w projekcie Akcelerator EIT+

Z przyjemnoÅ›ciÄ…  informujemy, że w dniu 15 czerwca br. podpisaliÅ›my umowÄ™ spóÅ‚ki FreeFire Sp. z o. o. w organizacji. To już jedenaste przedsiÄ™biorstwo utworzone w ramach projektu Akcelerator EIT+.

Celem przedsiÄ™wziÄ™cia realizowanego w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci SpóÅ‚ki jest udostÄ™pnienie analitykom przyjaznego w użyciu i precyzyjnego narzÄ™dzia do wizualnej analizy danych, umożliwiajÄ…cego szybkÄ… ocenÄ™ eksperymentów, analiz oraz wyszukiwanie nowych wzorców z bezpoÅ›rednim dostÄ™pem do baz danych obrazów cyfrowych.

Dzisiejsze prace nad badaniami w biologii, astronomii, geografii zawierajÄ… informacje skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z wyników eksperymentalnych w postaci numerycznej, tekstowej oraz w postaci obrazu cyfrowego. Wielkość macierzy wyników eksperymentalnych w wielu dziedzinach czÄ™sto przekracza rozmiar 100 tys. wierszy oraz 20 kolumn oraz bazÄ™ danych obrazów cyfrowych powyżej 1 terabajta pamiÄ™ci dysku. Takich macierzy nie jesteÅ›my w stanie analizować konwencjonalnymi narzÄ™dziami takimi jak Excel. Zarówno dla badaczy nauk przyrodniczych jak i naukowców z innych dziedzin, gÅ‚ówny problem stanowi wyselekcjonowanie pewnych wzorców w obszernym zbiorze danych o wielkoÅ›ci czÄ™sto przekraczajÄ…cej 100 tys. wierszy oraz poÅ‚Ä…czenie tych danych z obrazami cyfrowymi.

Produkt opracowywany przez zespóÅ‚ spóÅ‚ki FreeFire przeznaczony jest do wykonywania wielowymiarowej wizualizacji obiektów, które oprócz wielowymiarowych danych numerycznych posiadajÄ… swoje odnoÅ›niki do plików w formacie obrazów cyfrowych (mikroskopia, astronomia, GIS, fotografia, animacje komputerowe, media). Oprogramowanie umożliwi konstruowanie dynamicznej wizualizacji 3D lokalnie na pojedynczym stanowisku, z możliwoÅ›ciami przeglÄ…dania baz danych obrazowych. Oprócz tego umożliwi interaktywnÄ… modyfikacjÄ™ sceny obiektu 3D poprzez zmianÄ™ parametrów projekcji, rotacji, translacji, skali, stanowiska obserwacji obiektu, etc. 

Aplikacja bÄ™dzie zawieraÅ‚a przygotowane interfejsy programistyczne przystosowane dla wiÄ™kszoÅ›ci istniejÄ…cych urzÄ…dzeÅ„ produkujÄ…cych obrazy cyfrowe oraz interfejsy pozwalajÄ…ce uzyskać bezpoÅ›redni dostÄ™p do popularnych baz danych obrazowych. GrupÄ™ docelowÄ… stanowi przede wszystkim przemysÅ‚ farmaceutyczny, biotechnologiczny, obszar usÅ‚ug badawczo-rozwojowych oraz placówki naukowe. 

PomysÅ‚odawcÄ… przedsiÄ™wziÄ™cia jest dr Karol Kozak. To doÅ›wiadczony specjalista w zakresie nauk komputerowych, w 2007 r. uzyskaÅ‚ stopieÅ„ doktora na Politechnice Gliwickiej (w ramach wspólnego projektu wraz z Instytutem Biologii Molekularnej im. Maxa Plancka w Dreźnie). Dr Karol Kozak na co dzieÅ„ zajmuje siÄ™ praktycznymi aspektami programowania w zakresie przetwarzania dużych iloÅ›ci danych numerycznych (ang. high-throughput) oraz zarzÄ…dzaniem projektami programistycznymi. Jako pracownik naukowy posiada rozlegÅ‚Ä… wiedzÄ™ o aktualnych rozwiÄ…zaniach w konkurencyjnych produktach w obszarze oprogramowania Digital Visualisation.

ZOBACZ TEÅ»: Nasze spóÅ‚ki innowacyjne w projekcie Akcelerator EIT+.

***

SpóÅ‚ka FreeFire powstaÅ‚a dziÄ™ki dofinansowaniu WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ w ramach realizacji dziaÅ‚ania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres