EIT+ || Grafen z nanoporami umożliwi tańsze odsalanie wody
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Badacze ze sÅ‚ynnego amerykaÅ„skiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali proces odsalania wody, w którym tradycyjne materiaÅ‚y zastÄ…pione zostaÅ‚y grafenem z porami o Å›rednicy jednego nanometra, co znacznie obniży koszty uzyskiwania wody pitnej w ten sposób.

Badacze z MIT starajÄ… siÄ™ zastÄ…pić obecnie używane w osmozie odwróconej materiaÅ‚y membranowe grafenem z nanoporami. Kluczem do wÅ‚aÅ›ciwego dziaÅ‚ania procesu odsalania jest wÅ‚aÅ›ciwa wielkość porów. JeÅ›li bÄ™dÄ… zbyt duże, sól bÄ™dzie siÄ™ przez nie przedostawać; z drugiej strony, jeÅ›li bÄ™dÄ… zbyt maÅ‚e, nie przepuszczÄ… molekuÅ‚ wody. WedÅ‚ug Jeffreya Grossmana, adiunkta na Wydziale BadaÅ„ i Inżynierii MateriaÅ‚owych MIT, idealna Å›rednica jest bardzo Å›ciÅ›le okreÅ›lona i wynosi jeden nanometr. Niewiele mniej - 0,7 nanometra - i woda w ogóle nie przedostanie siÄ™ przez membranÄ™.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres