Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z firmy IBM w Zurychu narysowali lub raczej wyryli trójwymiarową mapę o szerokości 22 mikrometrów i wysokości 11 mikrometrów. Piętnaście takich map można by owinąć wokół pasma ludzkich włosów.

Proces tworzenia mapy został opisany w magazynie Science and Advanced Materials. Badacze użyli krzemowej igły o główce dziesięć tysięcy razy mniejszej od mrówki. Wyrzeźbili nią polimer znany także jako polialdehyd kwasu ftalowego. Igłę podgrzewano w temperaturze 300-500°C. Dzięki temu małe elementy materiału, z którego stworzono mapę topiły się i odparowywały nie uszkadzając innych, sąsiadujących z nimi cząstek.

Naukowcy IBM liczą, że ta metoda umożliwi tworzenie płyt scalonych w rozmiarach mniejszych niż pozwala na to dzisiejsza litografia elektronowa lub nawet zbudowanie małych nanobotów bądź innych struktur, które można by umieścić we wnętrzu ludzkiego ciała lub w innych środowiskach w skali nano.

Źródło: nanonet.pl.

(fot. Flickr.com).

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres