EIT+ || Implantacja nanoelektrod
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

ZespóÅ‚ badaczy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund przeprowadziÅ‚ pionierskÄ… operacjÄ™ wszczepienia ultracienkich elektrod opartych na nanoprzewodach, a nastÄ™pnie przechwyceniu sygnaÅ‚ów pÅ‚ynÄ…cych z komórek nerwowych w mózgu zwierzÄ™cia laboratoryjnego.

Opracowana elektroda skÅ‚ada siÄ™ ze zbioru nanoprzewodów o mierze zaledwie 200 nanometrów Å›rednicy. Tak cienkie elektrody uprzednio wykorzystywano wyÅ‚Ä…cznie w pracach eksperymentalnych nad hodowlÄ… komórek. Obecnie zdoÅ‚ano pozyskać użyteczne sygnaÅ‚y nerwowe z nanometrowej skali elektrod.

Jest to przeÅ‚om w kilkunastoletnim opracowywaniu funkcjoanlnych elektrod o nanometrowej wielkoÅ›ci, które bÄ™dÄ…c na tyle cienkie i wystarczÄ…jÄ…co elastyczne, nie uszkadzaÅ‚yby tkanki mózgowej, a sam materiaÅ‚ nie podrażniaÅ‚by pobliskiej komórki.

Elektroda umieszczana w mózgu pacjenta bÄ…dź zwierzÄ…t laboratoryjnych, na ogóÅ‚ przymocowywana jest do czaszki. Nie poruszajac siÄ™ pÅ‚ynnie z mózgiem, a ocierajÄ…c siÄ™ o otaczajacÄ… tkankÄ™, powoduje pogorszenie sygnaÅ‚u. Nanoelektrody majÄ… być zakotwiczone za pomocÄ… swych struktur powierzchni. Jak wyjaÅ›nia szef zespoÅ‚u uniwersyteckiego Centrum BadaÅ„ Neuronano Jens Schouenborg - przy odpowiednim wzorze powierzchni, elektrody bÄ™dÄ… pozostawać w miejscu, lecz poruszać siÄ™ z ciaÅ‚em i mózgiem, mogÄ…c dÅ‚ugotrwale monitorować neurony.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Wirusy majÄ… wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje siÄ™ terapiÄ™  poprzez modulacje aktywnoÅ›ci katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres