Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zespół badaczy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund przeprowadził pionierską operację wszczepienia ultracienkich elektrod opartych na nanoprzewodach, a następnie przechwyceniu sygnałów płynących z komórek nerwowych w mózgu zwierzęcia laboratoryjnego.

Opracowana elektroda składa się ze zbioru nanoprzewodów o mierze zaledwie 200 nanometrów średnicy. Tak cienkie elektrody uprzednio wykorzystywano wyłącznie w pracach eksperymentalnych nad hodowlą komórek. Obecnie zdołano pozyskać użyteczne sygnały nerwowe z nanometrowej skali elektrod.

Jest to przełom w kilkunastoletnim opracowywaniu funkcjoanlnych elektrod o nanometrowej wielkości, które będąc na tyle cienkie i wystarcząjąco elastyczne, nie uszkadzałyby tkanki mózgowej, a sam materiał nie podrażniałby pobliskiej komórki.

Elektroda umieszczana w mózgu pacjenta bądź zwierząt laboratoryjnych, na ogół przymocowywana jest do czaszki. Nie poruszajac się płynnie z mózgiem, a ocierając się o otaczajacą tkankę, powoduje pogorszenie sygnału. Nanoelektrody mają być zakotwiczone za pomocą swych struktur powierzchni. Jak wyjaśnia szef zespołu uniwersyteckiego Centrum Badań Neuronano Jens Schouenborg - przy odpowiednim wzorze powierzchni, elektrody będą pozostawać w miejscu, lecz poruszać się z ciałem i mózgiem, mogąc długotrwale monitorować neurony.

Źródło: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres