Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Info Day COST – po raz pierwszy we Wrocławiu i w Kampusie Pracze

Europejski program COST (European Cooperation in the Field of Scientific and Technical Research) może być dla naukowców przepustką do projektów badawczych realizowanych na międzynarodową skalę. O szansach, jakie daje program COST, rozmawiano w czwartek (7 marca br.) w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Gdy tylko rozpoczął się proces rejestracji na marcowe spotkanie informacyjne programu COST, zainteresowanie udziałem w tym wydarzeniu było spore. W efekcie, podczas dyskusji sala konferencyjna w siedzibie EIT+ była wypełniona do ostatniego miejsca. Na sali zasiadło prawie 80 osób, które reprezentowały przede wszystkim wrocławskie środowisko akademickie. Magnesem przyciągającym gości były nazwiska ekspertów, którzy przyjechali do Kampusu Pracze, aby porozmawiać o programie COST. We Wrocławiu gościła m.in. Katalin Alfoldi (ekspert z biura COST w Brukseli), a także Marek Zdanowski (krajowy koordynator programu COST w Polsce, doradca ministra w Departamencie Instrumentów Polityki Naukowej w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego) oraz eksperci: prof. Piotr Warszyński i prof. Bartłomiej Mazela.

Zalety programu COST podkreślał także stojący na czele EIT+ prof. Jerzy Langer. W jego opinii, najbliższe lata będą dla europejskiej nauki przełomowe. W budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewidziano bowiem bardzo duże pieniądze właśnie na sferę R&D (Research and Development). Prof. Langer dodał, że Polska odstaje od innych krajów Starego Kontynentu, jeśli chodzi o liczbę pracowników w sektorze badań i rozwoju. I przed naszym krajem stoi wyzwanie, aby nadrobić te braki i wykorzystać szansę, którą niesie nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Dlatego prof. Langer zachęcał gości spotkania o programie COST do wykorzystania zapewnianych przez niego możliwości. Bo nowe projekty naukowe w Polsce to szansa na ciekawy rozwój naukowych karier.

- Dzisiaj co dziesiąty student w Europie jest Polakiem, należy wykorzystać tę szansę, dlatego muszą m.in. powstawać takie ośrodki jak EIT+, aby wiedza, zaangażowanie oraz chęci wielu młodych ludzi nie uleciały. Program COST jest również doskonałą formą wsparcia i pomocy dla młodych naukowców oraz kolejnym przykładem normalizacji dzisiejszego życia akademickiego – przekonywał prof. Jerzy Langer.

Do współpracy w ramach inicjatywy COST zachęcała też Katalin Alfoldi, która od ponad dziesięciu lat pracuje na rzecz rozwoju badań i innowacji. W Programie COST zajmuje stanowisko Senior Officer`a i wdraża przede wszystkim działania służące integracji środowiska naukowego przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości prowadzonych badań. Według danych zebranych przez Biuro COST w Brukseli, w ub.r. Polska prowadziła 234 akcje w ramach tego programu. Ten wynik jest bardzo zadawalający i stosunkowo wysoki, ponieważ wśród wszystkich 36 krajów, które przystąpiły do programu, zajmujemy 10 miejsce. Katalin Alfoldi opowiedziała również bardzo szczegółowo na temat zasad projektu, sposobu aplikowania, terminów, kryteriów punktacji i możliwości.

Po kilkugodzinnej dyskusji oraz prezentacji prowadzonych przez nas projektów infrastrukturalnych i naukowych uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na spacer po Kampusie Pracze. Podczas tej krótkiej wyprawy zaprezentowano im powstające na Praczach Odrzańskich nowoczesne laboratoria Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

O programie COST
Program COST został powołany do życia w już w roku 1971, jednakże inicjatywa ta jest znana w Polsce od niedawna. Dlatego intencją organizatorów, było przede wszystkim przybliżenie obszarów działalności europejskiego programu, jego ram organizacyjnych i podstawowych zasad funkcjonowania, a także możliwości inicjowania wspólnych projektów badawczych. Program jest o tyle interesujący, że jako jeden z nielicznych nie finansuje stricte samych badań, ale działania, które pozwalają na organizowanie multilateralnej współpracy naukowo-technicznej tj. podróże służbowe, noclegi, wyżywienie, konferencje, warsztaty, spotkania prowadzone wokół projektu badawczego, a nawet wizyty ekspertów. Żeby przystąpić do programu, trzeba tylko spełnić jeden podstawowy warunek, prowadzone badania muszą być celowe i rokować wymierne korzyści.

Dodatkowo, COST ukierunkowany jest na prowadzenie badań podstawowych oraz prac badawczych stanowiących pomost pomiędzy badaniami podstawowymi, a pracami rozwojowymi, przy czym duża waga przywiązywana jest do projektów zorientowanych na potrzeby społeczeństw.

Zdjęcia ze spotkania COST Info Day we Wrocławskim Centrum Badań EIT+:

EIT_Wroclaw's Spotkanie COST Info Day album on Photobucket

***




Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres