Program WspóÅ‚pracy MiÄ™dzyregionalnej INTERREG IVC jest jednym z programów realizowanych w ramach Celu 3 (Europejskiej WspóÅ‚pracy Terytorialnej) i obejmuje swym zasiÄ™giem terytorium 27 paÅ„stw Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii.
GÅ‚ównym celem programu Interreg IVc jest poprawa efektywnoÅ›ci polityk regionalnych poprzez wykorzystanie procesu kapitalizacji polegajÄ…cego na wykorzystywaniu dotychczasowych doÅ›wiadczeÅ„ w okreÅ›lonych obszarach polityki regionalnej. DziaÅ‚ania w ramach programu majÄ… charakter miÄ™dzyregionalny i koncentrujÄ… siÄ™ na gromadzeniu i analizie rezultatów oraz upowszechnieniu dobrych praktyk wypracowanych w danym obszarze polityki regionalnej.
GÅ‚ówne cele programu
Program INTERREG IVC jest realizowany w ramach celu Europejska WspóÅ‚praca Terytorialna polityki Funduszy Strukturalnych na lata 2007-2013. Ogólnym celem programu INTERREG IVC, skupiajÄ…cego siÄ™ również na wspóÅ‚pracy miÄ™dzyregionalnej, jest poprawa skutecznoÅ›ci polityki rozwoju regionalnego w obszarach: innowacji, gospodarki opartej na wiedzy, ochrony Å›rodowiska i zapobiegania ryzyku, a także wkÅ‚ad w unowoczeÅ›nianie gospodarki oraz wzrost konkurencyjnoÅ›ci w Europie.
Cel ten realizowany jest poprzez wymianÄ™, wspóÅ‚dzielenie oraz transfer doÅ›wiadczeÅ„, wiedzy i dobrych praktyk. PromujÄ…c ogólnoeuropejskÄ… wspóÅ‚pracÄ™, INTERREG IVC wspiera wÅ‚adze regionalne i lokalne w postrzeganiu wspóÅ‚pracy miÄ™dzyregionalnej jako Å›rodka stymulujÄ…cego ich rozwój poprzez uczenie siÄ™ z doÅ›wiadczeÅ„ innych. DziÄ™ki temu, pomyÅ›lnie zrealizowane w innych regionach inicjatywy mogÄ… być rozpowszechniane w caÅ‚ej Europie.
Dobre praktyki
W kontekÅ›cie programu INTERREG IVC, mianem dobrych praktyk okreÅ›la siÄ™ inicjatywy (np. metodologie, projekty, procesy, techniki) podejmowane w ramach jednego z priorytetów tematycznych programu, które okazaÅ‚y siÄ™ być sukcesem, oraz które można przenieść na inne obszary geograficzne. O potwierdzonym sukcesie mówi siÄ™, jeżeli dobre praktyki przynoszÄ… namacalne i wymierne wyniki w realizacji danego celu.
IstotnÄ… zaletÄ… projektów INTERREG IVC jest tworzenie wartoÅ›ci dodanej nie tylko na poziomie partnerstwa, ale również na poziomie ogólnoeuropejskim. Innymi sÅ‚owy, celem projektów INTERREG IVC jest to, aby miaÅ‚y one ogólnoeuropejskie znaczenie. Z tego powodu, doÅ›wiadczenia oraz know-how powstaÅ‚e w ramach projektów INTERREG IVC majÄ… znaczenie nie tylko dla partnerów, ale również dla jednostek nieuczestniczÄ…cych w partnerstwie.
Zasięg programu
Obszarem wspóÅ‚pracy w ramach INTERREG IVC jest caÅ‚e terytorium Unii Europejskiej obejmujÄ…ce 27 paÅ„stw czÅ‚onkowskich, w tym obszary wyspowe i najbardziej oddalone. Ponadto, peÅ‚noprawnymi czÅ‚onkami programu sÄ… Norwegia i Szwajcaria, program obejmuje ich terytoria, a podmioty z tych paÅ„stw sÄ… mile widzianymi jego uczestnikami. Partnerzy z pozostaÅ‚ych krajów mogÄ… uczestniczyć w programie na wÅ‚asny koszt.
Z uwagi na to, że jest to jedyny program INTERREG otwarty dla wszystkich regionów UE, zdecydowanie zaleca siÄ™, Å»eby partnerstwa poszczególnych projektów miaÅ‚y rozlegÅ‚y zasiÄ™g geograficzny i wykraczaÅ‚y poza tradycyjne obszary wspóÅ‚pracy programów trans granicznych i transnarodowych. Ten szeroki zasiÄ™g geograficzny partnerstwa powinien wzbogacać wymianÄ™ doÅ›wiadczeÅ„ i z tego wzglÄ™du bÄ™dzie traktowany priorytetowo w procesie wyboru projektów.
Finansowanie programu
Program INTERREG IVC jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR). Na wspóÅ‚finansowanie europejskich partnerów projektów przeznaczone zostanÄ… 302 miliony euro. Partnerzy z Norwegii i Szwajcarii bÄ™dÄ… wspóÅ‚finansowani przez fundusze krajowe w tych paÅ„stwach. Polska jest krajem znajdujÄ…cym siÄ™ wÅ›ród krajów konwergencji, w zwiÄ…zku z czym udziaÅ‚ polskich partnerów jest wspóÅ‚finansowany ze Åšródków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokoÅ›ci do 85% poniesionych wydatków kwalifikowanych projektu.
PozostaÅ‚e 15% poniesionych wydatków kwalifikowanych projektu stanowi udziaÅ‚ strony polskiej i jest pokrywane ze źródeÅ‚ krajowych. W wypadku dolnego Å›lÄ…ska, udziaÅ‚ polskiej strony pokrywany jest z Å›rodków budżetu Województwa DolnoÅ›lÄ…skiego.
Å»ródÅ‚a:
http://www.ewt.gov.pl/WstepDoFunduszyEuropejskich/Documents/Podrecznik_IVC_25%20X%202010.pdf
http://www.ewt.gov.pl/Dokumenty/Documents/WytyczneIVCkwiecien2009.pdf
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...
więcej informacji