Jak posprzątać wyciek ropy naftowej?
|
Naukowcy z amerykaÅ„skiego MIT rozwinÄ™li nowÄ… technikÄ™ magnetycznego oddzielania ropy od wody, którÄ… można wykorzystać w oczyszczaniu wycieków ropy naftowej. WierzÄ… oni, że dziÄ™ki tej technice zebrana ropa bÄ™dzie nadawać siÄ™ do dalszego użytku, co zrekompensuje znacznÄ… część kosztów oczyszczania.
Naukowcy zaprezentujÄ… efekty swojej pracy na MiÄ™dzynarodowej Konferencji Na Temat Cieczy Magnetycznych w styczniu. Shahriar Khushrushahi, pracownik naukowy WydziaÅ‚u Inżynierii Elektrycznej i Nauk Komputerowych w MIT, jest gÅ‚ównym autorem badaÅ„. Wspiera go Markus Zahn, profesor inżynierii elektrycznej Fundacji Thomasa i Gerdy Perkinsów, oraz Alan T. Hatton, profesor inżynierii chemicznej Fundacji Ralpha Landau. ZespóÅ‚ zÅ‚ożyÅ‚ również dwa wnioski o nadanie patentu w zwiÄ…zku z prowadzonymi pracami.
W projekcie badaczy z MIT hydrofobowe nanoczÄ…stki żelaza zostajÄ… zmieszane z ropÄ…, dziÄ™ki czemu można je nastÄ™pnie Å‚atwo oddzielić od wody za pomocÄ… magnesów. Badacze przewidujÄ…, że proces bÄ™dzie mógÅ‚by być przeprowadzany na pokÅ‚adzie statków usuwajÄ…cych zanieczyszczenia ropÄ… naftowÄ…, by zapobiec ewentualnym skażeniom Å›rodowiska. NastÄ™pnie, nanoczÄ…stki mogÅ‚yby być usuniÄ™te z ropy za pomocÄ… magnesów i powtórnie wykorzystane.
Dotychczas przeprowadzone badania zazwyczaj obejmowaÅ‚y pompowanie mieszaniny wody z ferrofluidem przez kanaÅ‚, wokóÅ‚ którego znajdujÄ… siÄ™ magnesy kierujÄ…ce przepÅ‚ywem ferrofluidu, czasami odwracajÄ…ce go w dóÅ‚ kanaÅ‚u lub przepychajÄ…ce przez perforowanÄ… Å›cianÄ™.
Technika ta jest skuteczna, gdy stężenie ferrofluidu jest z góry znane i pozostaje staÅ‚e. Jednakże w wodzie zanieczyszczonej przez wyciek ropy, stężenie może być bardzo zmienne. ZaÅ‚óżmy, że system separujÄ…cy skÅ‚ada siÄ™ z kanaÅ‚u rozgaÅ‚Ä™zionego z magnesami wzdÅ‚uż jednej strony. Jeżeli stężenie ropy wynosiÅ‚oby zero, woda popÅ‚ynęła by naturalnie oboma rozgaÅ‚Ä™zieniami. Z tych samych powodów, jeżeli stężenie ropy byÅ‚oby niskie, znaczna ilość wody popÅ‚ynęłaby kanaÅ‚em przeznaczonym dla ropy. Jeżeli natomiast stężenie ropy byÅ‚oby wysokie, znaczna ilość ropy popÅ‚ynęłaby kanaÅ‚em przeznaczonym dla wody.
Naukowcy z MIT modyfikujÄ… konwencjonalne podejÅ›cie w dwóch gÅ‚ównych aspektach: ustawiajÄ… oni magnesy prostopadle do przepÅ‚ywu strumienia, nie równolegle; oraz zanurzajÄ… magnesy w strumieniu zamiast ustawiać je na zewnÄ…trz.
Magnesy te sÄ… magnesami trwaÅ‚ymi i majÄ… ksztaÅ‚t walca. Ze wzglÄ™du to, że pole magnetyczne magnesu jest silniejsze przy brzegach, koÅ„cówki każdego walca przyciÄ…gajÄ… ropÄ™ znacznie mocniej niż jego brzegi. W eksperymencie, który przeprowadzili badacze z MIT w laboratorium, podstawy magnesów zostaÅ‚y osadzone w zbiorniczkach z mieszaninÄ… wody i magnetycznej ropy; w skutek tego ropa nie mogÅ‚a zebrać wokóÅ‚ nich. Górne podstawy magnesów znajdowaÅ‚y siÄ™ ponad powierzchniÄ… lustra wody a ropa wystrzeliwaÅ‚a z boków magnesów tworzÄ…c przy tym kule wokóÅ‚ ich koÅ„ców.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji