Jak zazielenić miasta w Polsce i Europie? Spotkanie o projekcie Blue Green Dream w EIT+
|
Blue Green Dream – pod tą tajemniczą nazwą kryje się projekt, dzięki któremu miasta Europy zmienią swoje oblicze na bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. W poniedziałek (29 kwietnia br.) pomysłodawca Blue Green Dream prof. Čedo Maksimović z brytyjskiego Imperial College w Londynie spotkał się w Kampusie Pracze EIT+ z badaczami oraz przedsiębiorcami z Dolnego Śląska.
Podczas spotkania, prof. Čedo Maksimović zaprezentował główne założenia i cele stworzonego przez siebie projektu. Goście spotkania rozmawiali też o możliwości zaangażowania się w Centrum Blue Green Dream dla północno-wschodniej Europy. Poniedziałkowe spotkanie było też okazją dla firm oraz instytucji z Dolnego Śląska, by poznać możliwości nawiązania współpracy z partnerami z całej Europy w ramach projektu Blue Green Dream.
Projekt Blue Green Dream to inicjatywa wspierana przez europejskie stowarzyszenie Climate-KIC, działające przy Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii (EIT) w Budapeszcie. Zaangażowani w ten projekt międzynarodowi eksperci zajmują się szeroko ujętą tematyką miejską. Głównym celem ich badań oraz inicjatyw, które wdrażają, jest uczynienie miast Europy zrównoważonymi energetycznie i przyjaznymi środowisku naturalnemu.
W ramach Blue Green trwają prace m.in. nad tzw. zielonymi budynkami, a także nad kreowaniem przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej czy też nad budową inteligentnej infrastruktury (np. wodociągowej), która pozwoli np. redukować koszty związane z dostawą wody czy prądu do mieszkań. To m.in. badania nad „zazielenianiem” dachów w miejskich budynkach. Takie „zielone budynki” mogą mieć duży wpływ na klimat panujący w mieście, poprawiając np. jakość powietrza lub nawet obniżać panującą w nim temperaturę. To zaś, w kontekście zdarzających się w ostatnich latach w Europie upalnych tygodniach, może mieć duże znaczenie dla poprawy jakości życia w mieście.
Więcej informacji o projekcie Blue Green Dream znajdą Państwo na blogu Climate-KIC. Zachęcamy do lektury.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji