Kampus Pracze - uniwersalna przestrzeń urbanistyczna dla nauki i społeczeństwa (ZDJĘCIA)
|
Kampus Pracze to nie tylko siedziba nowoczesnych laboratoriów, ale też ciekawa i inspirująca przestrzeń urbanistyczna. Jak można podkreślić te zalety? Pokazał to w swoim projekcie „Eksploratorium EIT+” Marcin Osiecki, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jego projekt zostanie zaprezentowany w formie wystawy w siedzibie Spółki na Praczach Odrzańskich.
Pomysł Marcina Osieckiego to koncepcja urbanistyczna, prezentująca zarys przestrzeni konferencyjnej i wystawowej w Kampusie Pracze, funkcjonującej obok budowanych w siedzibie EIT+ nowoczesnych laboratoriów. Warto zaznaczyć, że to wizja autora, która obecnie nie jest realizowana. To bardziej wariacja architektoniczna, podkreślająca, że Kampus Pracze to przestrzeń uniwersalna, dobrze dopasowana do potrzeb nowoczesnej nauki, jak i służąca do budowania relacji społeczeństwa ze światem badawczym.
Nadziemna część wystawowa to obiekt o płynnej formie konstrukcyjnej, inspirowanej bionicznymi formami. Pierwsze piętro poświęcono na ekspozycję osiągnięć naukowców spółki. Na drugim piętrze struktury znajdziemy wystawę popularno-naukową, pokrywająca się tematyką z prowadzonymi obecnie w laboratoriach Kampusu badaniami. Natomiast na ostatnim piętrze zlokalizowano wystawę sztuki współczesnej, inspirowanej nauką. Część podziemna służy do organizacji konferencji naukowych i pracy w grupach.
„Eksploratorium EIT+” jest pracą magisterską obronioną na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2012 r. Jej promotorem była dr inż. arch. Ada Kwiatkowska. Makieta dyplomowa jest fizycznym prototypem wykonanym w technice 3D, odtworzonym wraz z kontekstem całego założenia urbanistycznego kompleksu budynków na Praczach Odrzańskich, gdzie EIT+ ma swoją siedzibę.
Zaproponowana architektura rewitalizuje przestrzeń publiczną Kampusu Pracze. Skomplikowana przestrzeń obiektu inspiruje i zachęca do wieloznaczeniowego odkrywania wystaw, dotyczących badań nad nowymi technologiami. Monochromatyczne wnętrza organicznego budynku wystawowego podkreślają eksponowane treści oraz otwierają się perspektywą na otoczenie modernistycznej architektury Kampusu.
- W swoim projekcie starałem się eksplorować bioniczne struktury, ponieważ inspiracje naturą są jednym ze sposobów innowacyjnego podejścia do kształtowania przestrzeni życia człowieka – opowiada Marcin Osiecki.
Projekt dyplomowy „Eksploratorium EIT+” może stać się przyczynkiem do dyskusji na temat przyszłości założenia urbanistycznego Kampusu EIT+ na Praczach Odrzańskich. Jest wizją innowacyjnej architektury w istniejącym kontekście urbanistycznym.
- Zaprezentowany projekt jest propozycją odpowiedzi na postulat innowacyjnej architektury w otoczeniu EIT+. Ekspozycja służy stymulacji potencjału rynkowego zapewnianego przez realizowane w EIT+ badaniach, podkreśla też zalety kontaktów między naukowcami a inwestorami – kończy Marcin Osiecki.
Zapraszamy też na stronę internetową twórcy projektu "Eksploratorium EIT+" http://cargocollective.com/powerarchitecture.
A tak wygląda ekspozycja Marcina Osieckiego w Kampusie Pracze EIT+:
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji