EIT+ || Kolejny etap rozbudowy Kampusu Pracze EIT+ - powstanie nowoczesny budynek laboratoryjny
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Kolejny etap rozbudowy Kampusu Pracze EIT+ - powstanie nowoczesny budynek laboratoryjny

WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ rozpoczyna kolejny etap realizacji zaÅ‚ożeÅ„ projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+”. W dniu 4 października 2011 zostaÅ‚ podpisany przez prof. MirosÅ‚awa Millera Prezesa ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ i Tadeusza Chodorowskiego Prezesa ZarzÄ…du – Dyrektora Generalnego firmy Wrobis S.A., kontrakt na budowÄ™ nowego obiektu laboratoryjnego, oznaczonego w kompleksie budynków Kampusu Pracze jako 9A.

Kontrakt, opiewajÄ…cy na sumÄ™ ponad 72,5 mln zÅ‚ brutto zostaÅ‚ podpisany z WrocÅ‚awskim PrzedsiÄ™biorstwem Budownictwa PrzemysÅ‚owego nr 2 „WROBIS” S.A. Zakres zadaÅ„ obejmuje zagospodarowanie i uzbrojenie terenu, opracowanie wielobranżowej kompletnej dokumentacji budowlanej i wykonawczej dotyczÄ…cej budynku 9A, wykonanie wielobranżowych robót budowlanych, wÅ‚Ä…cznie z projektem montażu dla urzÄ…dzeÅ„ laboratoryjnych oraz niezbÄ™dnych do funkcjonowania budynku, a także uzyskanie decyzji pozwolenia na użytkowanie wykonanego obiektu.

Nowy budynek, wraz z kompletnym wyposażeniem laboratoryjnym, ma zostać oddany do użytku w październiku 2013 r. Nadzór nad budowÄ… sprawuje Inżynier Kontraktu - Konsorcjum firm: Grontmij Polska sp. z o.o. i Grontmij Nederland B.V.

W nowym budynku laboratoryjnym zostanie oddanych do użytku ponad 12 400 m2 powierzchni, w tym ponad 10 tys. m2 nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej. Obiekt dysponować bÄ™dzie m.in. powierzchniami laboratoryjnymi typu open space, które przeznaczone bÄ™dÄ… pod wynajem zewnÄ™trznym grupom badawczym oraz zespoÅ‚om realizujÄ…cym prace zlecone. ZnajdÄ… siÄ™ w nim także specjalistyczne pracownie badawcze, prowadzÄ…ce doÅ›wiadczenia z obszarów biotechnologii, medycyny, nanotechnologii, informatyki i telekomunikacji.

Do najciekawszych pracowni badawczych w nowym budynku należą:


- unikalne laboratoria typu CLEAN-ROOM, gdzie bÄ™dÄ… mogÅ‚y być wykonywane procesy obejmujÄ…ce litografiÄ™ optycznÄ… i elektronowÄ…, trawienie na sucho i na mokro, czyszczenie, nanoszenie warstw epitaksjalnych poprzez naparowanie w próżni, z użyciem plazmy lub chemicznego osadzania z fazy gazowej, modyfikacje powierzchni trawionych oraz wizualizacjÄ™ i pomiary nanoszonych/trawionych warstw i podÅ‚oży;

- Laboratorium ZastosowaÅ„ ÅšwiatÅ‚owodów, które bÄ™dzie mogÅ‚o dostarczyć peÅ‚nÄ… informacjÄ™ na temat wszystkich istotnych parametrów struktur falowodowych. Umożliwi to projektowanie i optymalizacjÄ™ nowych struktur optycznych o unikalnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach oraz ich zastosowania w metrologii, telekomunikacji, optyce nieliniowej i metrologii optycznej;

- Laboratorium wzmacniaczy i laserów Å›wiatÅ‚owodowych, którego podstawowym przeznaczeniem bÄ™dÄ… badania nad nowoczesnÄ… fotonikÄ…, a w szczególnoÅ›ci nad zagadnieniami zwiÄ…zanymi z technikÄ… Å›wiatÅ‚owodowÄ… Å›rednich i dużych mocy oraz generacjÄ… ultrakrótkich impulsów Å›wietlnych. Zaplanowane wyposażenie laboratorium umożliwi budowÄ™ zaawansowanych ukÅ‚adów Å›wiatÅ‚owodowych wykorzystujÄ…cych najnowsze rozwiÄ…zania dostÄ™pne na rynku;

- Laboratorium Nanostruktur do konwersji energii słonecznej, gdzie przedmiotem badań będzie wytwarzanie organicznych oraz barwnikowych ogniw fotowoltaicznych do konwersji energii słonecznej, na bazie nanostruktur, na podłożach szklanych oraz na foliach elastycznych.

- Laboratorium TeraHerzowe, prowadzÄ…ce interdyscyplinarne badania, Å‚Ä…czÄ…ce obszary Bio, Nano i ICT, w którego zakresie zainteresowaÅ„ bÄ™dzie interakcja fal elektromagnetycznych z materiÄ… biologicznÄ… jak również aplikacja fal milimetrowych i submilimetrowych do badaÅ„ materiaÅ‚owych do zastosowania w ultraszybkim sprzÄ™cie telekomunikacyjnym. Laboratorium bÄ™dzie wyposażone w spektroskopy, analizatory i generatory sygnaÅ‚ów najwyższej klasy.

W budynku zaplanowano także nowoczeÅ›nie wyposażone laboratoria chemiczne zorganizowane moduÅ‚owo (moduÅ‚y maÅ‚e i duże), w których prowadzone bÄ™dÄ… reakcje syntezy organicznej i nieorganicznej. Pomieszczenia te stanowić bÄ™dÄ… samodzielne pracownie, w których bÄ™dzie można przeprowadzić zarówno reakcje syntezy, proces oczyszczania, a także wstÄ™pnie zanalizować otrzymany produkt. Ponadto w skÅ‚ad każdego moduÅ‚u wchodzÄ… pokoje przeznaczone do cichej pracy, w których można przeprowadzić analizÄ™ i obróbkÄ™ danych, a także zarchiwizować wyniki.

RozpoczÄ™ta budowa jest kolejnym etapem, realizowanym przez WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ Sp. z o.o., tworzenia interdyscyplinarnego oÅ›rodka i wyjÄ…tkowego obszaru spotkaÅ„ Å›wiata nauki, biznesu i administracji na Praczach OdrzaÅ„skich. Projekt „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+”, wspóÅ‚finansowany przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zakÅ‚ada utworzenie w ramach Kampusu Pracze nowego centrum naukowo-badawczego o Å‚Ä…cznej pow. ponad 23,5 tys. m2.

Trwa już kompleksowa modernizacja budynku 1 część B i C. Kampus Pracze zapewni przestrzeÅ„ zarówno do prowadzenia badaÅ„, jak i kreujÄ…cego nowÄ… jakość życia oraz regionalnÄ… gospodarkÄ™ opartÄ… na wiedzy. W przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dzie miejscem, które przyciÄ…ga ludzi z caÅ‚ego Å›wiata nie tylko możliwoÅ›ciami rozwoju, ale także niezwykÅ‚ym charakterem i urokiem odnowionej architektury.

Jego interdyscyplinarny profil ma być magnesem dla  naukowców i przedsiÄ™biorców, budujÄ…cych gÅ‚ównÄ… wartość i potencjaÅ‚ intelektualny  Kampusu. Nowoczesna sieć laboratoriów, wyposażona w Å›wiatowej klasy sprzÄ™t, umożliwi realizacjÄ™ badaÅ„ naukowych i zbudowanie pomostów wspóÅ‚pracy z innymi  Å›wiatowymi oÅ›rodkami naukowymi i biznesowymi. DziÄ™ki temu w stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska powstanie kolejny punkt, który zaznaczy siÄ™ na mapie Å›rodowisk proinnowacyjnych w Europie i na Å›wiecie.

 

Zapraszamy też do sekcji Pressroom - Rozbudowa Kampusu Pracze. Znajdą tam Państwo wszelkie informacje o postępach rozbudowy kampusu EIT+, bogate galerie zdjęć i wiadomości o kolejnych etapach inwestycji.

SzczegóÅ‚owych informacji o DolnoÅ›lÄ…skim Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB) udziela kierownik projektu:

Katarzyna Dorywała

katarzyna.dorywala@eitplus.pl
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
Ul. Stabłowicka 147
54-066 Wrocław

Informacje o rozbudowie DolnoÅ›lÄ…skiego Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB)

Ważne strony internetowe zwiÄ…zane z projektem DolnoÅ›lÄ…skiego Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB):

Oficjalna strona Unii Europejskiej

Oficjalna strona internetowa Programu Innowacyjna Gospodarka

Oficjalna strona internetowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego


 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres