EIT+ || Kolejny etap rozbudowy Kampusu Pracze EIT+ - powstanie nowoczesny budynek laboratoryjny
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Kolejny etap rozbudowy Kampusu Pracze EIT+ - powstanie nowoczesny budynek laboratoryjny

WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ rozpoczyna kolejny etap realizacji zaÅ‚ożeÅ„ projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+”. W dniu 4 października 2011 zostaÅ‚ podpisany przez prof. MirosÅ‚awa Millera Prezesa ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ i Tadeusza Chodorowskiego Prezesa ZarzÄ…du – Dyrektora Generalnego firmy Wrobis S.A., kontrakt na budowÄ™ nowego obiektu laboratoryjnego, oznaczonego w kompleksie budynków Kampusu Pracze jako 9A.

Kontrakt, opiewajÄ…cy na sumÄ™ ponad 72,5 mln zÅ‚ brutto zostaÅ‚ podpisany z WrocÅ‚awskim PrzedsiÄ™biorstwem Budownictwa PrzemysÅ‚owego nr 2 „WROBIS” S.A. Zakres zadaÅ„ obejmuje zagospodarowanie i uzbrojenie terenu, opracowanie wielobranżowej kompletnej dokumentacji budowlanej i wykonawczej dotyczÄ…cej budynku 9A, wykonanie wielobranżowych robót budowlanych, wÅ‚Ä…cznie z projektem montażu dla urzÄ…dzeÅ„ laboratoryjnych oraz niezbÄ™dnych do funkcjonowania budynku, a także uzyskanie decyzji pozwolenia na użytkowanie wykonanego obiektu.

Nowy budynek, wraz z kompletnym wyposażeniem laboratoryjnym, ma zostać oddany do użytku w październiku 2013 r. Nadzór nad budowÄ… sprawuje Inżynier Kontraktu - Konsorcjum firm: Grontmij Polska sp. z o.o. i Grontmij Nederland B.V.

W nowym budynku laboratoryjnym zostanie oddanych do użytku ponad 12 400 m2 powierzchni, w tym ponad 10 tys. m2 nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej. Obiekt dysponować bÄ™dzie m.in. powierzchniami laboratoryjnymi typu open space, które przeznaczone bÄ™dÄ… pod wynajem zewnÄ™trznym grupom badawczym oraz zespoÅ‚om realizujÄ…cym prace zlecone. ZnajdÄ… siÄ™ w nim także specjalistyczne pracownie badawcze, prowadzÄ…ce doÅ›wiadczenia z obszarów biotechnologii, medycyny, nanotechnologii, informatyki i telekomunikacji.

Do najciekawszych pracowni badawczych w nowym budynku należą:


- unikalne laboratoria typu CLEAN-ROOM, gdzie bÄ™dÄ… mogÅ‚y być wykonywane procesy obejmujÄ…ce litografiÄ™ optycznÄ… i elektronowÄ…, trawienie na sucho i na mokro, czyszczenie, nanoszenie warstw epitaksjalnych poprzez naparowanie w próżni, z użyciem plazmy lub chemicznego osadzania z fazy gazowej, modyfikacje powierzchni trawionych oraz wizualizacjÄ™ i pomiary nanoszonych/trawionych warstw i podÅ‚oży;

- Laboratorium ZastosowaÅ„ ÅšwiatÅ‚owodów, które bÄ™dzie mogÅ‚o dostarczyć peÅ‚nÄ… informacjÄ™ na temat wszystkich istotnych parametrów struktur falowodowych. Umożliwi to projektowanie i optymalizacjÄ™ nowych struktur optycznych o unikalnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach oraz ich zastosowania w metrologii, telekomunikacji, optyce nieliniowej i metrologii optycznej;

- Laboratorium wzmacniaczy i laserów Å›wiatÅ‚owodowych, którego podstawowym przeznaczeniem bÄ™dÄ… badania nad nowoczesnÄ… fotonikÄ…, a w szczególnoÅ›ci nad zagadnieniami zwiÄ…zanymi z technikÄ… Å›wiatÅ‚owodowÄ… Å›rednich i dużych mocy oraz generacjÄ… ultrakrótkich impulsów Å›wietlnych. Zaplanowane wyposażenie laboratorium umożliwi budowÄ™ zaawansowanych ukÅ‚adów Å›wiatÅ‚owodowych wykorzystujÄ…cych najnowsze rozwiÄ…zania dostÄ™pne na rynku;

- Laboratorium Nanostruktur do konwersji energii słonecznej, gdzie przedmiotem badań będzie wytwarzanie organicznych oraz barwnikowych ogniw fotowoltaicznych do konwersji energii słonecznej, na bazie nanostruktur, na podłożach szklanych oraz na foliach elastycznych.

- Laboratorium TeraHerzowe, prowadzÄ…ce interdyscyplinarne badania, Å‚Ä…czÄ…ce obszary Bio, Nano i ICT, w którego zakresie zainteresowaÅ„ bÄ™dzie interakcja fal elektromagnetycznych z materiÄ… biologicznÄ… jak również aplikacja fal milimetrowych i submilimetrowych do badaÅ„ materiaÅ‚owych do zastosowania w ultraszybkim sprzÄ™cie telekomunikacyjnym. Laboratorium bÄ™dzie wyposażone w spektroskopy, analizatory i generatory sygnaÅ‚ów najwyższej klasy.

W budynku zaplanowano także nowoczeÅ›nie wyposażone laboratoria chemiczne zorganizowane moduÅ‚owo (moduÅ‚y maÅ‚e i duże), w których prowadzone bÄ™dÄ… reakcje syntezy organicznej i nieorganicznej. Pomieszczenia te stanowić bÄ™dÄ… samodzielne pracownie, w których bÄ™dzie można przeprowadzić zarówno reakcje syntezy, proces oczyszczania, a także wstÄ™pnie zanalizować otrzymany produkt. Ponadto w skÅ‚ad każdego moduÅ‚u wchodzÄ… pokoje przeznaczone do cichej pracy, w których można przeprowadzić analizÄ™ i obróbkÄ™ danych, a także zarchiwizować wyniki.

RozpoczÄ™ta budowa jest kolejnym etapem, realizowanym przez WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ Sp. z o.o., tworzenia interdyscyplinarnego oÅ›rodka i wyjÄ…tkowego obszaru spotkaÅ„ Å›wiata nauki, biznesu i administracji na Praczach OdrzaÅ„skich. Projekt „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+”, wspóÅ‚finansowany przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zakÅ‚ada utworzenie w ramach Kampusu Pracze nowego centrum naukowo-badawczego o Å‚Ä…cznej pow. ponad 23,5 tys. m2.

Trwa już kompleksowa modernizacja budynku 1 część B i C. Kampus Pracze zapewni przestrzeÅ„ zarówno do prowadzenia badaÅ„, jak i kreujÄ…cego nowÄ… jakość życia oraz regionalnÄ… gospodarkÄ™ opartÄ… na wiedzy. W przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dzie miejscem, które przyciÄ…ga ludzi z caÅ‚ego Å›wiata nie tylko możliwoÅ›ciami rozwoju, ale także niezwykÅ‚ym charakterem i urokiem odnowionej architektury.

Jego interdyscyplinarny profil ma być magnesem dla  naukowców i przedsiÄ™biorców, budujÄ…cych gÅ‚ównÄ… wartość i potencjaÅ‚ intelektualny  Kampusu. Nowoczesna sieć laboratoriów, wyposażona w Å›wiatowej klasy sprzÄ™t, umożliwi realizacjÄ™ badaÅ„ naukowych i zbudowanie pomostów wspóÅ‚pracy z innymi  Å›wiatowymi oÅ›rodkami naukowymi i biznesowymi. DziÄ™ki temu w stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska powstanie kolejny punkt, który zaznaczy siÄ™ na mapie Å›rodowisk proinnowacyjnych w Europie i na Å›wiecie.

 

Zapraszamy też do sekcji Pressroom - Rozbudowa Kampusu Pracze. Znajdą tam Państwo wszelkie informacje o postępach rozbudowy kampusu EIT+, bogate galerie zdjęć i wiadomości o kolejnych etapach inwestycji.

SzczegóÅ‚owych informacji o DolnoÅ›lÄ…skim Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB) udziela kierownik projektu:

Katarzyna Dorywała

katarzyna.dorywala@eitplus.pl
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
Ul. Stabłowicka 147
54-066 Wrocław

Informacje o rozbudowie DolnoÅ›lÄ…skiego Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB)

Ważne strony internetowe zwiÄ…zane z projektem DolnoÅ›lÄ…skiego Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB):

Oficjalna strona Unii Europejskiej

Oficjalna strona internetowa Programu Innowacyjna Gospodarka

Oficjalna strona internetowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego


 

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres