EIT+ || Kolejny etap rozbudowy Kampusu Pracze osiągnięty - budynek laboratoryjny 9A gotowy w stanie surowym
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Kolejny etap rozbudowy Kampusu Pracze osiągnięty - budynek laboratoryjny 9A gotowy w stanie surowym

Po trwających nieco ponad rok pracach, najnowszy budynek laboratoryjny w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ jest gotowy w stanie surowym otwartym. W czwartek (29 listopada br.) na obiekcie oznaczonym numerem 9A uroczyście zamocowano wiechę, symbolizującą ten etap prac budowlanych.

 W spotkaniu, które odbyÅ‚o siÄ™ na terenie Kampusu Pracze WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+, wziÄ™li udziaÅ‚ m.in. Wiceprezydent WrocÅ‚awia Adam Grehl, Jego Eminencja KardynaÅ‚ Henryk Gulbinowicz, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Roman KoÅ‚acz, Prezes EIT+ prof. Jerzy Langer, Prezes ZarzÄ…du firmy Wrobis SA Tadeusz Chodorowski, Dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Andrzej Jeżowski oraz przedstawiciele projektantów, wykonawców i instytucji wspierajÄ…cych.

Wydarzenie to byÅ‚o przede wszystkim okazjÄ… do zaprezentowania i obejrzenia nowopowstajÄ…cego laboratorium, którego przeznaczenie oraz sama powierzchnia bÄ™dzie naprawdÄ™ imponujÄ…ca. Dlaczego? W budynku 9A zostanie oddanych do użytku w sumie ponad 12 400 m.kw. powierzchni, w tym ponad 10 000 m.kw. nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej. CaÅ‚y gamach bÄ™dzie sÅ‚użyÅ‚ przede wszystkim naukowcom zajmujÄ…cym siÄ™ badaniami w dziedzinie nanotechnologii i biotechnologii.

Nowoczesność pod każdym względem

Obiekt dysponować bÄ™dzie m.in. wyposażonymi w nowoczesny sprzÄ™t badawczy laboratoriami chemicznymi zorganizowanymi moduÅ‚owo (moduÅ‚y maÅ‚e i duże), w których prowadzone bÄ™dÄ… reakcje syntezy organicznej i nieorganicznej. Pomieszczenia te stanowić bÄ™dÄ… samodzielne pracownie, w których bÄ™dzie można przeprowadzić zarówno reakcje syntezy, proces oczyszczania, a także wstÄ™pnie zanalizować otrzymany produkt.

Ogromnym plusem budynku 9A bÄ™dzie to, że w skÅ‚ad każdego moduÅ‚u bÄ™dÄ… wchodzić pokoje przeznaczone do cichej pracy, w których można przeprowadzić analizÄ™ i obróbkÄ™ danych, a także zarchiwizować wyniki. To rzadkość w Polsce, a dziÄ™ki tak zaplanowanym pomieszczeniom naukowcy w komfortowych warunkach, bÄ™dÄ… mogli prowadzić wszelkiego rodzaju prace nad syntezÄ… nowych zwiÄ…zków, niezależnie od tematyki badaÅ„.

KolejnÄ… nowoÅ›ciÄ… bÄ™dÄ… również powierzchnie laboratoryjne typu open space, które przeznaczone bÄ™dÄ… pod wynajem zewnÄ™trznym grupom badawczym oraz zespoÅ‚om realizujÄ…cym prace zlecone. Laboratoria te bÄ™dÄ… wyposażone w podstawowy sprzÄ™t, ale grupy badawcze realizujÄ…ce w nich swoje projekty otrzymajÄ… dostÄ™p do innych pomieszczeÅ„ o charakterze pomocniczym, a tym samym do specjalistycznych urzÄ…dzeÅ„.

W budynku znajdÄ… siÄ™ także specjalistyczne pracownie badawcze prowadzÄ…ce doÅ›wiadczenia z obszarów biotechnologii, medycyny, nanotechnologii, informatyki i telekomunikacji. Do najciekawszych należą: unikalne laboratoria typu CLEAN-ROOM, laboratorium zastosowaÅ„ Å›wiatÅ‚owodów, laboratorium wzmacniaczy i laserów Å›wiatÅ‚owodowych, laboratorium nanostruktur oraz laboratorium Teraerzowe.

Tak będzie wyglądał gotowy budynek 9A (fot. CreoProject):



Czemu to wszystko ma służyć?
Przede wszystkim powstajÄ…ce laboratoria majÄ… być zapleczem Research & Development (R&D) dla przemysÅ‚u w takich obszarach, jak np. nanostruktury Å›wiecÄ…ce typu lasery lub emitery krawÄ™dziowe; badania skÅ‚adu i struktury (stopów metali, skaÅ‚, mineraÅ‚ów, nowych materiaÅ‚ów funkcjonalnych, polimerów, cienkich bÅ‚on i innych); analiza geometryczna i chemiczna nowych materiaÅ‚ów w tym skaÅ‚ Å‚upkowych; konstrukcje diod nowej generacji, optoelektronika; ogniwa sÅ‚oneczne oraz synteza nanomateriaÅ‚ów – efektywnych luminoforów, mogÄ…cych znaleźć zastosowanie w diagnostyce medycznej, dozymetrii, oÅ›wietleniu LED, znakowaniu i zabezpieczaniu dokumentów.

Atutem powstajÄ…cego budynku jest jego wyjÄ…tkowa architektura – nowoczesna i przyciÄ…gajÄ…ca uwagÄ™, ale dopasowana estetycznie do pozostaÅ‚ych obiektów w siedzibie EIT+. Obiekt budowany jest w ramach projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB)”, dofinansowanego ze Å›rodków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Galeria zdjęć z uroczystego zamocowania wiechy na budynku 9A oraz z prac budowlanych trwających w innych budynkach w Kampusie Pracze EIT+:

EIT_Wroclaw's Instalacja wiechy - budynek 9A Kampusu Pracze album on Photobucket

 

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres