Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Konferencja „Transfer do edukacji matematyczno- przyrodniczej najnowszych osiągnięć nauki”

Konferencja nt. Transferu do edukacji matematyczno-przyrodniczej najnowocześniejszych osiągnięć naukiW ostatni piątek we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ mieliśmy zaszczyt gościć nauczycieli i dyrektorów najlepszych szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska w ramach regionalnej konferencji „Transfer do edukacji matematyczno-przyrodniczej najnowszych osiągnięć nauki”. Organizatorami wydarzenia były Zarząd Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Regionalna konferencja jest pierwszym efektem podpisanego w zeszłym tygodniu porozumienia pomiędzy Wrocławskim Centrum Badań EIT+, a jednostką, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Jak mówił Dominik Kłosowski - Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, jest to kolejny po „Pracowni przyrodniczej w każdej gminie” projekt Urzędu Marszałkowskiego, którego celem jest nawiązanie stałej współpracy pomiędzy instytucjami poprzez wspólne prowadzenie projektów i programów edukacyjnych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, w tym seminariów, konferencji i innych form doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Nie ma powodu aby nie powtórzyć cudu Bawarii lub Monachium bo nigdzie transformacja nie jest łatwiej zauważalna niż we Wrocławiu” mówił Profesor Jerzy Langer – Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ cytując artykuł Spiegel Online [1]  wychwalający Polską gospodarkę. Podkreślił także znaczenie potencjału jakim dysponuje Polska w postaci najwyższego procenta skolaryzacji w Europie, w której co 10-ty student w UE jest Polakiem. „Chcemy aby właśnie dzięki takim projektom, w laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Humanitarium, które jest jego częścią, zachodziła koncentracja umiejętności, technologii i wizji, do której chcemy dążyć. Tworzymy tu i teraz naszą polską Dolinę Krzemową. Miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli robić to, za czym w tej chwili wyjeżdżają za granicę”.

Do tej pory drzwi polskiej nauki były zamknięte, bardzo byśmy chcieli to zmienić. Dzisiejsza konferencja będzie początkiem transferu wiedzy od nauki do edukacji” dodała Małgorzata Medyk - Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W ramach podpisanej umowy, od września zacznie się seria warsztatów skierowanych do nauczycieli biologii, chemii i fizyki. W każdym miesiącu organizowane będą także spotkania o charakterze seminaryjnym, podczas których naukowcy WCB EIT+ będą mówić o najnowszych osiągnięciach naukowych. „Pan Prof. Langer wskazywał na to, że należy pozwalać ludziom, aby dotykali lepszego świata. Okazuje się, że ten „lepszy świat” mamy tutaj, za płotem” skomentowała dr Małgorzata Bacia – Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu – moderator dzisiejszej konferencji.

Naszym najcenniejszym zasobem są nasi ludzie” mówi dr Kamila Myrdek-Rak – Kierownik Humanitarium. To właśnie oni są autorami unikatowych na skalę ogólnopolską warsztatów realizowanych w laboratoriach wrocławskiego Humanitarium. Korzystając z dostępu do najnowszych osiągnięć nauki proponujemy unikatowe metody przekazywania wiedzy opierając się głównie na „nauczaniu przez doświadczenie”. Nasi goście mieli okazję przeprowadzić własnoręcznie w laboratoriach Humanitarium sekcję prawdziwego serca wieprzowego. Wstęp do części praktycznej poprzedzi wykład Olgi Loski – Specjalisty ds. Naukowych Biobanku Wrocławskiego Centrum Badań dotyczący budowy i najczęstszych przyczyn chorób układu krwionośnego.

[1] www.spiegel.de

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres