Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

W dniach 13-15 czerwca 2011 r. odbędzie się we Wrocławiu druga edycja międzynarodowej konferencji naukowej „II Rare Earth Materials (REMAT) Advances in Synthesis, Studies and Applications”. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Konferencja REMAT 2011 poświęcona będzie omówieniu postępów w syntezie, badaniach i zastosowaniu metali ziem rzadkich. Naukowcy i eksperci, którzy przyjadą do Wrocławia, skupią się nie tylko na możliwościach wykorzystania specyficznych właściwości lantanowców w dynamicznie rozwijających się gałęziach przemysłu. Ale przede wszystkim zastanowią się,  w jaki sposób sprostać coraz większej dominacji Chin na cennym rynku pierwiastków ziem rzadkich.

Stały postęp technologiczny sprawia, że pierwiastki te stają się niezastąpione. Ze względu na ich wyjątkowe właściwości, popyt na nie  rośnie. Odgrywają one coraz większą rolę w globalnej gospodarce, służąc w produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku.  Nadają się między innymi do odbarwiania oraz precyzyjnego polerowania szkła, znajdują zastosowanie przy produkcji katalizatorów samochodowych. Są też używane przy tworzeniu laserów i wzmacniaczy optycznych.

Niektóre z metali ziem rzadkich miały także wpływ na miniaturyzację przenośnych urządzeń muzycznych, takich jak np. iPod. Ich przydatność w budowie m.in. energooszczędnych, ekologicznych technologii jest nieoceniona. Już teraz nie sposób sobie wyobrazić bez nich choćby telefonii komórkowej czy innych systemów łączności bezprzewodowej, w tym Internetu.

Do Wrocławia zawitają znawcy i wybitni naukowcy, od lat specjalizujący się w powyższej problematyce. To m.in. prof. Georges Boulon - specjalista od budowy i zastosowania laserów medycznych i militarnych, wykorzystujących lantanowce, w szczególności jony neodymu i iterbu, doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W konferencji udział weźmie też prof. Renata Reisfeld, wybitny ekspert z dziedzin materiałów luminescencyjnych, w szczególności materiałów poprawiających konwersję światła słonecznego na energię elektryczną. Gościem obrad będzie także prof. Jorma Holsa - uznany na świecie ekspert w zakresie tzw. materiałów fosforyzujących.

Konferencja REMAT 2011 będzie również okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów badawczych i handlowych.  Misja i obszary działalności Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ doskonale wpisują się w podejmowaną podczas konferencji tematykę. Instytucja realizuje bowiem projekt infrastrukturalny pod nazwą Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB), który zakłada utworzenie w ramach Kampusu Pracze nowego centrum naukowo-badawczego o łącznej powierzchni ponad 23,5 tys. m.kw. W skład centrum wejdą nowowybudowane, doskonale wyposażone laboratoria oraz zrewitalizowany, zabytkowy kompleks budynków na wrocławskich Praczach Odrzańskich.

Jedną z podstawowych dziedzin, nad którą skupią się badacze, wykorzystujący nowoczesny sprzęt i  interdyscyplinarne powierzchnie laboratoryjne, wybudowane w ramach projektu DCMiB, będą właśnie prace badawcze nad ziemiami rzadkimi. Zakres ich badań obejmie m.in. separację i metalurgię lantanowców, w szczególności nad zastosowaniem technologii wytwarzania rzadkich materiałów ziemi. Ważnym punktem ich pracy będą też badania podstawowych właściwości optycznych, elektrycznych i magnetycznych lantanowców.

Opisane powyżej możliwości pozwolą w przyszłości, zrealizować ideę funkcjonowania nowoczesnego centrum wiedzy o ziemiach rzadkich, wykorzystać  znakomitą infrastrukturę do pionierskich doświadczeń z zakresu lantanowców. Otworzą też perspektywę skutecznej komercjalzacji  wyników prowadzonych w laboratoriach badań wśród wielu kontrahentów i przedsiębiorców, stanowiących potencjalnych partnerów projektu DCMiB.

Więcej o konferencji REMAT 2011

Oficjalny serwis internetowy konferencji REMAT 2011

Patroni medialni drugiej międzynarodowej konferencji "Rare Earth Materials (REMAT) Advances in synthesis, studies and applications":

Gazeta Wyborcza Wrocław


Magazyn gospodarczy "Fakty"



Czasopismo naukowe "Świat Nauki. Scientific American"


Miesięcznik publicystyczno-informacyjny "Sprawy nauki"

Wortal ekonomiczno-badawczy "Nauka i Gospodarka"


Czasopismo specjalistyczne zajmujące się branżą chemiczną "Chemia&Biznes"

Tygodnik Wrocławski 


Portal internetowy poświęcony m.in. innowacyjnej gospodarce i funduszom unijnym twojeinnowacje.pl



Portal informacyjny o Wrocławiu tuWroclaw.com


Serwis internetowy "o przedsiębiorcach, dla przedsiębiorców" forumBiznesu.pl

Wrocławski informacyjny portal internetowy otowroclaw.com

Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016 



Serwis o tematyce ekonomicznej i inwestycyjnej o województwach: dolnośląskim, opolskim i lubuskim - Zachodni Portal Biznesowy



Wrocławski Informator Miejski

Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii "Nanonet"

 

Blog o nowych technologiach Futurus.eu

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres