Prawie 25 tys. m.kw. powierzchni laboratoryjnej - to wszystko czekać bÄ™dzie na naukowców w laboratoriach, które powstajÄ… na Praczach OdrzaÅ„skich we WrocÅ‚awiu. Wszystko w ramach projektu DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB).
W ramach projektu DCMiB, w Kampusie Pracze powstaje jeden caÅ‚kowicie nowy budynek, oznaczony numerem 9A, a trzy kolejne (1BC, 7 i 9) przechodzÄ… gruntownÄ… modernizacjÄ™. Gdy wszystkie laboratoria zostanÄ… oddane do użytku, wrocÅ‚awskie Pracze OdrzaÅ„skie stanÄ… siÄ™ centralnym punktem miejskiej innowacyjnoÅ›ci. W ten sposób otworzy siÄ™ nowy rozdziaÅ‚ w kronikach tego urokliwego zakÄ…tka WrocÅ‚awia, którego historia jest równie bogata, jak dzieje samej stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska.
Laboratoria zbudowane na Praczach w ramach projektu DCMiB bÄ™dÄ… prawdziwym rajem dla specjalistów w dziedzinie bio- i nanotechnologii. Wszystko za sprawÄ… najnowoczeÅ›niejszego sprzÄ™tu badawczego, który pozwoli na prowadzenie zaawansowanych analiz m.in. w dotyczÄ…cych zaawansowanych technologii medycznych oraz kompleksowej charakteryzacji materiaÅ‚ów, w tym nanomateriaÅ‚ów. Laboratoria DCMiB pozwolÄ… też na kompleksowÄ… realizacjÄ™ badaÅ„ w ramach teleinformatyki i badaÅ„ nad materiaÅ‚mi, m.in. nad odpornoÅ›ciÄ… na potrzeby przemysÅ‚u lotniczego.
Wartość inwestycji w budowę nowoczesnej infrastruktury laboratoryjnej w Kampusie Pracze we Wrocławiu opiewa na kwotę 140 mln euro. To sprawia, że projekt DCMiB jest jednym z największych w Polsce w sektorze Research and Development (R&D).
Trwa montaż sprzętu laboratoryjnego w budynku 1BC:
Tak będą wyglądały laboratoria nanotechnologiczne w budynku 9A:
A tak będą się prezentować laboratoria dla biotechnologii w bud. 9:
Wizualizacje: CreoProject Wrocław.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji