Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Laboratoria typu Open Space /czyli jak przygotować się do współpracy z przemysłem/model Babraham Institute Cambridge, UK

Dnia 8-9 listopada 2010r ambasada brytyjska w Polsce pod przewodnictwem Oficera Naukowego Pani Magdy Gajownik zorganizowała wyjazd do Babraham Institute Cambridge, UK gdzie odbyło się otwarte spotkanie pomiędzy przedstawicielami naukowymi Instytutów Badawczych m.in. z Warszawy, Lodzi, Poznania, Krakowa, Wrocławia z liderami grup badawczych na temat możliwości nawiązania wzajemnej współpracy.

Dodatkowo kadra zarządzająca WCB EIT+ miała możliwość porozmawiania z przedstawicielami administracji na temat budowy i zarządzania laboratoriami typu: „ open space tzw. core facility „ oraz możliwości nawiązywania współpracy z przemysłem w modelu zastosowanym przez Instytut Babraham, Cambridge, UK.

UK Babraham Instytut mieści się sześć mil na południowy -wschód od miasta uniwersyteckiego Cambridge, UK. Instytut jest zarejestrowany, jako organizacja non for profit, i został ufundowany przez Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC) polski odpowiednik FNP, w celu stworzenia fundamentów do innowacyjnych badan biomedycznych w dziedzinie biologii molekularnej. Poznanie molekularnych mechanizmów leżących u podstaw wielu chorób cywilizacyjnych leży w głównym obszarze działalności tego Centrum.  Centrum posiada około 450 pracowników Instytutu, w tym około 30 Liderów Grup badawczych, 70 studentów PhD, oraz 90 pracowników naukowych personelu pomocniczego, pracowników administracji oraz tzw. Visiting Professors, pochodzących z całego świata.

Podczas dwudniowych spotkań i wzajemnych prezentacji omawiano poszczególne obszary badawcze o charakterze aplikacyjnym, oraz przedstawiono strukturę organizacyjna dla Babraham Bioscience Technologies Ltd (BBT) spółki zależnej od Instytutu Babraham, która zajmuje się wspieraniem transferu wiedzy oraz zarządzaniem i wykorzystaniem własności intelektualnej Instytutu. Obecnie na Kampusie znajduje się około 30 firm typu start-up, przez co stal się on jednym z wiodących ośrodków innowacyjnej biologii w Wielkiej Brytanii.

Chief Executive of BBT Pan Derek Jones zaprezentował, sposób, w jaki stworzono klaster, jak zorganizowano pakiet usług dla firm, które działania zamierzają zrealizować w najbliższym roku oraz omówił sposób, w jaki poszczególne firmy sa zaangażowane w projekty badawcze. Na spotkaniu tym zostały również omówione kwestie własności intelektualnej oraz tzw. wpływ na gospodarkę. Podczas spotkania była możliwość odwiedzenia poszczególnych laboratoriów typu „open space”. Spotkanie to zakończyło się prezentacja Radcy Ministra Pana Wojciecha Dziedzica z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotycząca możliwości finansowania projektów we współpracy Polsko-Brytyjskiej.

Kolejnym etapem będzie nawiązanie współpracy pomiędzy Wrocławskim Centrum Badan EIT+ a Instytutem Babraham (Cambridge, UK) w celu dogłębnego poznania mechanizmów transferu technologii, modeli współpracy z przemysłem oraz wymiany tzw. dobrych praktyk.  Interesuje nas również nawiązanie współpracy w obszarze budowy, projektowania i wyposażania laboratoriów typu „open space”.

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres